KORT NYT

REFERATER

Referat 1

Refe­rat af Lokal­rå­dets gene­ral­for­sam­ling 20.03. er nu lagt ind under ”Lokal­råd og for­e­nin­ger”. Her fin­der du også refe­ra­ter af besty­rel­ses­mø­de­r­ne, hvis du som bebo­er i Ørting, Fal­ling, Ålstrup eller Amstrup skul­le få lyst til at føl­ge med i rådets arbej­de.  
 

TORONTOLYS HORSENSVEJ

Skærmbillede 2024 12 11 140018

Udval­get for kli­ma og plan har nik­ket ja til, at der skal laves en fod­gæn­ger­over­gang med tor­on­to­lys på Hor­sens­vej, så det bli­ver mere sik­kert at kom­me over vej­en til køb­mand og bus­stop. Læs mere her:   https://​oer​ting​po​sten​.dk/​f​o​r​v​a​l​t​n​i​n​g​e​n​ – ​a​n​b​e​f​a​l​e​r​ – ​a​t​ – ​u​d​v​a​l​g​e​t​ – ​n​i​k​k​e​r​ – ​j​a​ – ​t​i​l​ – ​f​o​d​g​a​e​n​g​e​r​o​v​e​r​g​a​n​g​ – ​p​a​a​ – horsensvej/

EFTERFORSKNING ER FÆRDIG

Poli­ti­et er fær­dig med at efter­for­ske sagen om ulov­lig fæld­ning af mere end 100 træ­er. Nu er det op til ankla­ge­myn­dig­he­den, hvad der vide­re skal ske. Det oply­ser TV2 Østjyl­land.
Det er åben­bart kun i kri­mi­nal­ro­ma­ner, ankla­ge­ren føl­ger poli­ti­et fra begyndelsen. 

TILLYKKE TIL HUNDSLUND

For tred­je år i træk løber Hund­slund med før­ste­præ­mi­en i Lokal­dy­sten. Anden præ­mi­en går til Rand­lev-Boul­­strup og tred­je­præ­mi­en til Sak­sild. Præ­mi­er­ne over­ræk­kes i Hund­slund Hal­len kl. 17 – med taler af udvalgsformænd.

Til­lyk­ke til de tre lokal­sam­fund. Også lidt ØV. For på trods af det fine frem­mø­de ved Hal­len 10. sep­tem­ber, end­te Ørting Fal­ling på sid­ste­plad­sen. Men i det mind­ste var det en sjov for­mid­dag. Børn, hunde og voks­ne i alle aldre hyg­ge­de sig.

Ny anløbs­bro på Alrø

Cykel­fær­gen mel­lem Alrø og Hjar­nø får en ny anløbs­bro næste år. Kom­mu­nal­po­li­ti­ker­ne har på det nye bud­get afsat 1,2 mil­li­o­ner kro­ner til pro­jek­tet på øens syd­spids.
Vin­te­r­ens storme øde­lag­de bro­en, og det før­te til for­sin­kel­ser. Fær­gen skul­le være begyndt at sej­le i påsken, men vi kom helt frem til 18. maj, før bro­en var repa­re­ret og sejlad­sen kun­ne begyn­de. Men den peri­o­de, hvor fær­gen sej­ler, er udvi­det i år. Frem til 30. sep­tem­ber sej­ler fær­gen hver dag – og fra 5. – 20. okto­ber sej­ler den wee­kend. Det bety­der, at hvis man har lyst, er der to wee­ken­der i sko­ler­nes efter­års­fe­rie, hvor man kan tage en tur til Hjar­nø. Bil­let­ter kan bestil­les her.

BYVANDRING

Engang kun­ne man i Ørting hand­le hos slag­ter, bager og fire køb­mænd, få repa­re­ret cyk­len, købe slik og også fin­de meter­va­rer til den nye kjo­le, der skul­le syes – måske til festen på hotel­let. Man­ge af dis­se små for­ret­nin­ger lå på Hor­sens­vej. De eksi­ste­rer ikke læn­ge­re, men huse­ne lig­ger der sta­dig.
29. sep­tem­ber kl. 13 – 15 har Kul­tur­Hub Odder arran­ge­ret en lands­byvan­dring, hvor Finn Ernst, der boe­de i Ørting som barn og ung, vil for­tæl­le om men­ne­sker og butik­ker. Turen begyn­der ved den gam­le sta­tion og slut­ter ved Min Køb­mand Ørting, hvor der er kaf­fe og kage. Det koster 20 kr. at del­ta­ge. Til­mel­ding her.

ENDELIG!

Efter måne­ders for­be­re­del­se og istand­s­æt­tel­se af butik­ken, er det nu gan­ske vist – Min Køb­mand Ørting åbner tors­dag den 5. sep­tem­ber kl. 10. Lige nu bli­ver de man­ge, der har teg­net sig for et øko­no­misk bidrag rin­get op: Det er tid til at beta­le. Bebo­er­ne har til sam­men bidra­get med mere end 600.000 kr.

NYT ASFALT  VEJ

Asfal­ten på vej­en mel­lem Ørting og Odder har læn­ge været nød­li­den­de. Mildt sagt. Men nu kom­mer hjæl­pen. Et nyt vil asfalts­lid­lag vil bli­ve lagt på, når det gam­le lag er fræ­set af.
Arbej­det begyn­der 19. juni. Det varer til og med 5. juli, hvis alt går efter planen. 

DET BLEV TIL 3.803 KM

Igen i år vandt Hund­slund lokal­dy­sten. På 2. plad­sen kom Sak­sild, som var med for før­ste gang i år. Gyl­ling snup­pe­de 3. plad­sen og Ørting-Fal­ling blev num­mer fire.

Alt i alt fik kon­kur­ren­cen bor­ge­re i de fire lands­by­er til at løbe, gå og cyk­le 3.803 km.

PROGRAMMER FOR DEN NYE SÆSON

Liter­vis af kaf­fe, kort­spil, bræt­spil, fored­rag, udflug­ter, fæl­les­spis­ning….
Dan­ske Seni­o­rers og Tors­dags­klub­bens pro­gram­mer for den kom­men­de sæson rum­mer gode ople­vel­ser for områ­dets “grå guld”.
Beg­ge pro­gram­mer er nu lagt ind under Lokal­råd og for­e­nin­ger. Som sæd­van­ligt fore­går det i Sog­ne­hu­set på Bils­bæ­kvej i Ørting.

THEJSEN FORLADER FONDEN ØRTING

Dit­te-Marie Thej­sen for­la­der job­bet som vice­for­stan­der på Fon­den Ørting for at bli­ve skole­le­der på Åsko­len, frisko­len i Hør­ning. Hun har arbej­det på opholds­ste­det i mere end 10 år.
Åsko­len har 150 ele­ver fra 0. – 7. klas­se, og en af Thej­sens opga­ver bli­ver at arbej­de med en over­byg­ning. Hun er uddan­net lærer fra Den Frie Lærer­højsko­le. Uddan­nel­sen er spe­ci­elt mål­ret­tet frisko­ler, efter­sko­ler og højskoler.

LOKALRÅD

Hvis du vil vide, hvad Lokal­rå­det for Ørting-Fal­ling arbej­der med for tiden, kan du ori­en­te­re dig i de møde­re­fe­ra­ter, der er lagt ind under ”Lokal­råd og for­e­nin­ger”.
Her fin­der du alle refe­ra­ter fra i år – og også fra de sid­ste par år. Nåe­de du ikke gene­ral­for­sam­lin­gen, kan du sam­me sted fin­de beret­ning, refe­rat og regnskab.

LUK IKKE DE TRÆNGENDE IND

Hvis det rin­ger på døren og frem­me­de beder om lov til at bru­ge dit toilet, skal du ikke luk­ke de træn­gen­de ind. For når de går igen, mang­ler du fle­re gen­stan­de. Den ene er en kvinde.

Det har ældre bebo­e­re i Gyl­ling ople­vet, da de var ven­li­ge mod de frem­me­de. Ven­lig­he­den blev ikke gen­gældt. Så glem med­men­ne­ske­lig­he­den – luk og lås døren. Ring til din nabo eller en anden, hvis de bli­ver uden for.

GENERALFORSAMLING

Alle over 16 år, som bor fat i Ørting-Fal­ling Sog­ne, er med­lem­mer af Lokal­rå­det. Også selv om de hver­ken har udfyldt en blan­ket eller betalt kon­tin­gent, som ellers er det almin­de­li­ge, når man bli­ver med­lem af en for­e­ning.  De kan møde op til gene­ral­for­sam­lin­gen og stem­me. Det­te års gene­ral­for­sam­ling fin­der sted d. 29. marts kl. 19 – 21.30 hos Dine­sen i Fal­ling. Lokal­rå­det har eksi­ste­ret siden okto­ber 2014 og skal være områ­dets kon­takt til kom­mu­nal­be­sty­rel­se og for­valt­ning.  Hvis du vil se, hvad rådet arbej­der med, så find alle møde­re­fe­ra­ter på Lokal­po­sten under Lokal­råd og foreninger.

STØTTE TIL HANDELSPLADSEN

Der er luk­ket så meget som muligt for fry­se­re og køle­re på Han­dels­plad­sen, men alli­ge­vel koster elek­tri­ci­te­ten det hvi­de ud af øjne­ne.  Men Pan­de­ka­ge­bi­len og støt­te­bi­drag ind­brag­te på få timer 16.000 kro­ner – eller et beløb, der bety­der, at reg­nin­gen fra elek­tri­ci­tets­sel­ska­bet for en måneds for­brug, kan beta­les. Pan­de­ka­ge­bi­len done­re­de pen­ge­ne fra to timers salg ved Han­dels­plad­sen, og lands­by­ens bebo­e­re bak­ke­de op og spi­ste fyld­te pan­de­ka­ger til aftens­mad. Den sam­me hjælp fik Dagli’Brugsen i Gylling.

Den er rasen­de god” – “det er helt geni­alt at hand­le lokalt”

I Dagli’Brugsens fre­dags­vi­deo på Face­book kan vi se ham løbe rundt i butik­ken, træk­ke til­bud frem, rek­la­me­re for dem og smi­de lidt med poser­ne for til sidst at sæt­te tæn­der­ne i fre­dagska­gen, og om det er en othel­lo­lag­ka­ge eller et stu­den­ter­brød – det er rasen­de godt. For så at slut­te af med ”Husk det er geni­alt at hand­le lokalt”.

Det er helt geni­alt at hand­le (stort) lokalt

Hans navn er Nils Krogstrup. 1. sep­tem­ber hav­de han arbej­det som udde­ler i  Dagli’Brugsen i Gyl­ling i 13 år, og det kan vi tak­ke hans kone for. Hun arbej­de­de i Brugs­en, og da den på ét år hav­de haft tre for­skel­li­ge udde­le­re, blev hun træt af det sjov. En dag rin­ge­de hun til Nils på hans arbej­de som kon­su­lent for Carls­berg og Tuborg og sag­de: ”I mor­gen skal vi til sam­ta­le i Kvi­ck­ly i Odder om at bli­ve udde­ler­par”. De fik job­bet – og har det stadig.

DU ER JO IKKE 25 ÅR..

Nils har et lil­le kon­tor bag ved lage­ret og post­pak­ke-afde­lin­gen. Det fun­ge­rer også som per­so­na­le­rum. På vej der­ind skal man for­bi er bog­skab, hvor kun­der­ne kan låne en bog eller to. Det er Gyl­ling Pen­sio­ni­st­for­e­ning, der har fået det stil­let op.

Det er ikke på kon­to­ret, han ophol­der sig mest. Jule­py­n­ten med en sne­mand og et gran­træ står sta­dig på hyl­den og et glas med brænd­te mand­ler har plads på bor­det. Udde­le­ren er mest at fin­de i butik­ken. Altid i skarp trav. ”Pas nu på, far – siger hans børn. Du er jo ikke 25 år læn­ge­re”. Nej, han er snart dob­belt så gam­mel – 49 år. Men sta­dig i løb.

TRE MINUTTER  CYKEL

Lis og Nils bor i Gyl­ling sam­men med deres fire børn. Dog er den æld­ste på 23 år lige flyt­tet hjem­me­fra for at gå i gang med en uddan­nel­se – også han har slå­et sine fol­der i Brugsen. 

Det er så nemt. Tre minut­ter på en cykel, og så er han på arbej­de i den Brugs, der uden for har både lege­plads til bør­ne­ne og et lil­le minigolf-anlæg.

De fle­ste vil­le nok betak­ke sig for at bo og arbej­de sam­men 24 timer i døg­net. Men ”vi har været – og er – gode til at hol­de arbej­de og pri­vat­liv adskilt”.

De er beg­ge loka­le – Lis er fra Odder og Nils fra Neder Rand­lev. Og de har beg­ge arbej­det i Løvbjerg.

DET NÆRE ER OMDREJNINGSPUNKTET

“Den er rasen­de god”

Det nære er Gyl­ling Brugs­ens omdrej­nings­punkt. Det spil­ler ind i alt og på alt.

”Vi har frie hæn­der”, siger Nils. ”Kvi­ck­ly blan­der sig ikke, når vi hol­der os til ret­nings­linjer­ne, som er, at vi skal være så loka­le, som vi over­ho­ve­det kan være – vi skal sik­re, at alt er ved­li­ge­holdt og også ger­ne tæn­ke nyt, og så skal vi leve­re et lil­le overskud”.

Gyl­ling Brugs­en bak­ker der­for op om alle loka­le begi­ven­he­der. Da cykel­stien skul­le løbes eller gås til, var der f.eks. kaf­fe og rundstyk­ker til alle del­ta­ge­re og vand til at sluk­ke motions-tør­sten. Og der er øko­no­misk støt­te til foreninger.

20 PROCENT AF OMSÆTNINGEN EN FREDAG

At Kvi­ck­lys ret­nings­linjer giver for­ret­nin­gen frie hæn­der, bety­der bl.a. at 20 pro­cent af omsæt­nin­gen en dag kan gå til et lokalt pro­jekt. Det er kom­met For­sam­lings­hu­set til gode. Og nu er det Bør­ne­hu­sets tur til at få 20 pro­cent af omsæt­nin­gen en fre­dag som hjælp til den nye legeplads.

Sam­men med det til­skud, ben­zin­sel­ska­bet giver for hver solgt liter ved Brugs­en, done­rer for­ret­nin­gen hvert år omkring 70.000 kr til for­e­nin­ger og aktiviteter.

CORONA HAR VÆRET EN HJÆLPER

Men den hol­der også selv loka­le arran­ge­men­ter. F.eks. plan­te­mar­ked og sidst i august ”Spis med Brugs­en”. Dog ikke i år.

”Vi vid­ste ikke noget om Cor­o­na-restrik­tio­ner­ne, så vi vil­le ikke plan­læg­ge noget, vi kun­ne bli­ve nødt til at afly­se igen”, siger Nils. ”Der­til kom­mer, at vi under ned­luk­nin­gen har haft rig­tig travlt. Her tur­de folk kom­me ind og hand­le – men de holdt sig fra de sto­re super­mar­ke­der. Så for os har ned­luk­nin­gen under pan­de­mi­en været et gode. Jeg håber så, at folk husker, at det er helt geni­alt at hand­le lokalt. For vores støt­te til lokal­sam­fun­det er afhæn­gig af den loka­le opbakning”.

EFTERSKOLEN

Det ærg­rer ham, at en ny køk­ken­le­der på Efter­sko­len har valgt at læg­ge alle ind­køb uden for Gyl­ling. Han vil helst ikke sige noget om det – fore­træk­ker at snak­ke pænt om alle. Han vil dog godt med­gi­ve, at skif­tet har bety­det en ned­gang i omsæt­nin­gen, men skyn­der sig så at sige, at ele­ver­ne jo sta­dig køber ind i Brugs­en – som om cola, soda­vand, chips og bland selv slik kan opve­je køkkentabet.

DER SKAL VÆRE PLADS TIL ALLE

Nils’s man­tra er, at der skal være plads til alle. Og det er der i Gyl­ling-Brugs­en. Den tager – med et lidt for­s­lidt nutids-udtryk – et soci­alt ansvar.

Nils Krogstrup – her skal være plads til alle

”Hvis en mand kun kan arbej­de nog­le timer et par gan­ge om ugen, så skal det da kun­ne lade sig gøre. For det bety­der noget for ham soci­alt, at kom­me ud blandt andre men­ne­sker og føle sig  nyt­tig”, siger Nils.

Også unge men­ne­sker, som ikke har pas­set ind i sko­len eller andre ste­der, får selv­til­li­den til­ba­ge, når de i Brugs­en får et ansvar og ikke bli­ver betrag­tet som et problem.

”Vi hjæl­per, hvor vi kan. Og der er plads til alle”, under­stre­ger Nils igen. ”Vi hol­der også lidt øje med folk. Er der f.eks. en af de faste kun­der, som ikke har været her en dag eller to. Man­ge ældre men­ne­sker kom­mer en lil­le tur i Brugs­en hver dag. Måske skal de ikke købe andet end en liter mælk, men de får en lil­le snak og møder andre”.

BUTIKSRÅD OG ÅRSMØDE

Gyl­ling-Brugs­en har ikke en besty­rel­se. ”En gang om året kom­mer Kvickly’s besty­rel­se og hører, hvad vi laver. Og jeg kom­mer til møde i Odder. Vi hol­der et års­mø­de, hvor 150 men­ne­sker ple­jer at kom­me for at høre om arbej­det og pla­ner­ne, og så har vi et butiks­råd: Loka­le folk som jeg kan spar­re med og som har ide­er. Det fun­ge­rer”, siger Nils.

Og Kvi­ck­ly bak­ker op, så læn­ge Brugs­en er så lokal som muligt, leve­rer et lil­le over­skud og så læn­ge alt bli­ver holdt ved lige – og ger­ne fornyet.

49-åri­ge Nils Krogstrup har ingen pla­ner om at skif­te arbej­de. Tvær­ti­mod. Han hører til dem, der tru­er med at bli­ve. ”Så læn­ge vi har lokal opbak­ning, skal det nok gå. Det er lidt vig­tigt, at folk ven­der tan­ken om, hvad Gyl­ling vil­le være uden Brugs­en. Det er jo sådan, at hvis noget for­svin­der på lan­det, kom­mer det ikke igen. Så det er vig­tigt at hol­de liv i både os og i Han­dels­plad­sen i Ørting. Der er rige­lig plads til os begge”.

Når Kir­sten fin­der tiden, brin­ger Lokal­po­sten en arti­kel om hen­de og om Handelspladsen.

KALENDER

430055848 1155687762373833 7550536042272722195 n

GENERALFORSAMLING

øfug

ØFUG hol­der gene­ral­for­sam­ling 08. april kl. 17. Bag­ef­ter er der aftens­mad i Cafeen.

MORGENSANG

Mor­gensang 10. april kl. 09.30 i Ørting Kir­ke. Kl. 10 – 11 mor­genkaf­fe i Sognehuset

LOPPEMARKED

Skærmbillede 2025 03 10 141833

13. april hol­der Ørtings Hal­lens Ven­ner lop­pe­mar­ked fra kl. 12 – kl. 15. 

SPISEVENNER

Spi­se­ven­ner mødes igen 15. april kl. 12 i Hal­lens Café for sam­men at spi­se skin­ke, flø­de­kar­to­f­ler og salat

PÅSKE-METAL

19. april byder Metal i For­sam­lings­hu­set igen på kon­cert. Læs mere om de invi­te­re­de bands, køb bil­let og se, hvor­dan du spa­rer en 50-er her

481507743 1196818072445835 1089746383348960287 n