”Vi kan ikke åbne på de betingelser, for vi kan ikke være i Hallen fra tidlig morgen og sen aften for at kontrollere, om medlemmer der går til fitness-lokalet nu også har et Corona-pas”.

Siger formanden for ØFUG, Line Tikjøb.
Betingelserne hun henviser til er de retningslinjer for åbning af sportsklubber og den fitness, der er knyttet til dem, som kulturministeriet har meldt ud få timer før dørene igen skulle åbnes.
Ifølge genåbningsaftalen, der blev vedtaget natten til tirsdag i denne uge, skulle der findes en løsning for foreningsidrætten, så Corona pas kunne kontrolleres med stikprøver. Regeringens model – formidlet af kulturministeriet – lagde op til stikprøvekontrol to gange om ugen.
Derfor var det noget overraskende, at kulturministeriet onsdag – kort tid før foreningerne kunne genåbne – meddelte, at trænere skal alligevel kontrollere, at alle mellem 18 og 70 år har Coronapas – og én gang om dagen foretage stikprøvekontrol steder, hvor medlemmerne kan låse sig ind for at træne.
DET ER URIMELIGT

På Dansk Idræts Forbunds hjemmeside er direktør Morten Mølholm-Hansen citeret for at sige: ” Det kom fuldstændig bag på mig, for der var lagt op til en fornuftig model, som respekterede de særlige udfordringer, som de frivillige foreninger har i forhold til kontrol af coronapas. Pludselig blev vi præsenteret for en hel anden model to minutter i lukketid. Det er en model, som slet ikke lever op til de intentioner, som fremgik af den politiske aftale. Det, synes jeg, er helt urimeligt over for de frivillige ude i foreningsidrætten. Derfor kommer vi til at kontakte partilederne for at give udtryk for vores store utilfredshed med forløbet,”
BYGGER PÅ TILLID
Og han siger videre:
” For det første er foreningslivet bygget op på tillid, og der er mange, som føler det stærkt ubehageligt at skulle afkræve coronapas af andre medlemmer. For det andet, så foregår der masser af aktivitet, hvor medlemmer bare lukker sig selv ind og dyrker deres idræt på egen hånd. Det er en stor opgave at pålægge de få frivillige kræfter, at de pludselig skal agere coronakontrollanter i tide og utide”.
FORSØGER AT FINDE LØSNING
”For ØFUG betyder det alverden at kunne genåbne, og vi havde glædet os til det”, siger Line Tikjøb. ”Vores frivillige kan ikke være med på de betingelser, der nu er meldt ud. Vi forsøger dog at finde en løsning, så vi kan åbne fitness i et vist omfang”.

Den forsinkede åbning af Hallen og ØFUG-fitness er bare et af mange slag, som den lokale idrætsforening har fået i Corona-tiden. Pengekassen er tom. De penge, som frivillige plejer at tjene ved byfest, loppemarked og den store gymnastik-opvisning mangler i kassen. Det er omkring 200.000 kr, når de mindre tilskud, som foreningen har fået, er trukket fra. Og nu er Odder Byfest aflyst for andet år i træk. Det betyder, at der vil mangle yderligere 60.000 kr.
Det store loppemarked ser ud til at kunne gennemføres i september. Men overskud fra det er slet ikke nok til at dække tabet af de andre aktiviteter og tabet af et lukket fitness-rum i måneder.