KORT NYT

REFERATER

Referat 1

Refe­rat af Lokal­rå­dets gene­ral­for­sam­ling 20.03. er nu lagt ind under ”Lokal­råd og for­e­nin­ger”. Her fin­der du også refe­ra­ter af besty­rel­ses­mø­de­r­ne, hvis du som bebo­er i Ørting, Fal­ling, Ålstrup eller Amstrup skul­le få lyst til at føl­ge med i rådets arbej­de.  
 

TORONTOLYS HORSENSVEJ

Skærmbillede 2024 12 11 140018

Udval­get for kli­ma og plan har nik­ket ja til, at der skal laves en fod­gæn­ger­over­gang med tor­on­to­lys på Hor­sens­vej, så det bli­ver mere sik­kert at kom­me over vej­en til køb­mand og bus­stop. Læs mere her:   https://​oer​ting​po​sten​.dk/​f​o​r​v​a​l​t​n​i​n​g​e​n​ – ​a​n​b​e​f​a​l​e​r​ – ​a​t​ – ​u​d​v​a​l​g​e​t​ – ​n​i​k​k​e​r​ – ​j​a​ – ​t​i​l​ – ​f​o​d​g​a​e​n​g​e​r​o​v​e​r​g​a​n​g​ – ​p​a​a​ – horsensvej/

EFTERFORSKNING ER FÆRDIG

Poli­ti­et er fær­dig med at efter­for­ske sagen om ulov­lig fæld­ning af mere end 100 træ­er. Nu er det op til ankla­ge­myn­dig­he­den, hvad der vide­re skal ske. Det oply­ser TV2 Østjyl­land.
Det er åben­bart kun i kri­mi­nal­ro­ma­ner, ankla­ge­ren føl­ger poli­ti­et fra begyndelsen. 

TILLYKKE TIL HUNDSLUND

For tred­je år i træk løber Hund­slund med før­ste­præ­mi­en i Lokal­dy­sten. Anden præ­mi­en går til Rand­lev-Boul­­strup og tred­je­præ­mi­en til Sak­sild. Præ­mi­er­ne over­ræk­kes i Hund­slund Hal­len kl. 17 – med taler af udvalgsformænd.

Til­lyk­ke til de tre lokal­sam­fund. Også lidt ØV. For på trods af det fine frem­mø­de ved Hal­len 10. sep­tem­ber, end­te Ørting Fal­ling på sid­ste­plad­sen. Men i det mind­ste var det en sjov for­mid­dag. Børn, hunde og voks­ne i alle aldre hyg­ge­de sig.

Ny anløbs­bro på Alrø

Cykel­fær­gen mel­lem Alrø og Hjar­nø får en ny anløbs­bro næste år. Kom­mu­nal­po­li­ti­ker­ne har på det nye bud­get afsat 1,2 mil­li­o­ner kro­ner til pro­jek­tet på øens syd­spids.
Vin­te­r­ens storme øde­lag­de bro­en, og det før­te til for­sin­kel­ser. Fær­gen skul­le være begyndt at sej­le i påsken, men vi kom helt frem til 18. maj, før bro­en var repa­re­ret og sejlad­sen kun­ne begyn­de. Men den peri­o­de, hvor fær­gen sej­ler, er udvi­det i år. Frem til 30. sep­tem­ber sej­ler fær­gen hver dag – og fra 5. – 20. okto­ber sej­ler den wee­kend. Det bety­der, at hvis man har lyst, er der to wee­ken­der i sko­ler­nes efter­års­fe­rie, hvor man kan tage en tur til Hjar­nø. Bil­let­ter kan bestil­les her.

BYVANDRING

Engang kun­ne man i Ørting hand­le hos slag­ter, bager og fire køb­mænd, få repa­re­ret cyk­len, købe slik og også fin­de meter­va­rer til den nye kjo­le, der skul­le syes – måske til festen på hotel­let. Man­ge af dis­se små for­ret­nin­ger lå på Hor­sens­vej. De eksi­ste­rer ikke læn­ge­re, men huse­ne lig­ger der sta­dig.
29. sep­tem­ber kl. 13 – 15 har Kul­tur­Hub Odder arran­ge­ret en lands­byvan­dring, hvor Finn Ernst, der boe­de i Ørting som barn og ung, vil for­tæl­le om men­ne­sker og butik­ker. Turen begyn­der ved den gam­le sta­tion og slut­ter ved Min Køb­mand Ørting, hvor der er kaf­fe og kage. Det koster 20 kr. at del­ta­ge. Til­mel­ding her.

ENDELIG!

Efter måne­ders for­be­re­del­se og istand­s­æt­tel­se af butik­ken, er det nu gan­ske vist – Min Køb­mand Ørting åbner tors­dag den 5. sep­tem­ber kl. 10. Lige nu bli­ver de man­ge, der har teg­net sig for et øko­no­misk bidrag rin­get op: Det er tid til at beta­le. Bebo­er­ne har til sam­men bidra­get med mere end 600.000 kr.

NYT ASFALT  VEJ

Asfal­ten på vej­en mel­lem Ørting og Odder har læn­ge været nød­li­den­de. Mildt sagt. Men nu kom­mer hjæl­pen. Et nyt vil asfalts­lid­lag vil bli­ve lagt på, når det gam­le lag er fræ­set af.
Arbej­det begyn­der 19. juni. Det varer til og med 5. juli, hvis alt går efter planen. 

DET BLEV TIL 3.803 KM

Igen i år vandt Hund­slund lokal­dy­sten. På 2. plad­sen kom Sak­sild, som var med for før­ste gang i år. Gyl­ling snup­pe­de 3. plad­sen og Ørting-Fal­ling blev num­mer fire.

Alt i alt fik kon­kur­ren­cen bor­ge­re i de fire lands­by­er til at løbe, gå og cyk­le 3.803 km.

PROGRAMMER FOR DEN NYE SÆSON

Liter­vis af kaf­fe, kort­spil, bræt­spil, fored­rag, udflug­ter, fæl­les­spis­ning….
Dan­ske Seni­o­rers og Tors­dags­klub­bens pro­gram­mer for den kom­men­de sæson rum­mer gode ople­vel­ser for områ­dets “grå guld”.
Beg­ge pro­gram­mer er nu lagt ind under Lokal­råd og for­e­nin­ger. Som sæd­van­ligt fore­går det i Sog­ne­hu­set på Bils­bæ­kvej i Ørting.

THEJSEN FORLADER FONDEN ØRTING

Dit­te-Marie Thej­sen for­la­der job­bet som vice­for­stan­der på Fon­den Ørting for at bli­ve skole­le­der på Åsko­len, frisko­len i Hør­ning. Hun har arbej­det på opholds­ste­det i mere end 10 år.
Åsko­len har 150 ele­ver fra 0. – 7. klas­se, og en af Thej­sens opga­ver bli­ver at arbej­de med en over­byg­ning. Hun er uddan­net lærer fra Den Frie Lærer­højsko­le. Uddan­nel­sen er spe­ci­elt mål­ret­tet frisko­ler, efter­sko­ler og højskoler.

LOKALRÅD

Hvis du vil vide, hvad Lokal­rå­det for Ørting-Fal­ling arbej­der med for tiden, kan du ori­en­te­re dig i de møde­re­fe­ra­ter, der er lagt ind under ”Lokal­råd og for­e­nin­ger”.
Her fin­der du alle refe­ra­ter fra i år – og også fra de sid­ste par år. Nåe­de du ikke gene­ral­for­sam­lin­gen, kan du sam­me sted fin­de beret­ning, refe­rat og regnskab.

LUK IKKE DE TRÆNGENDE IND

Hvis det rin­ger på døren og frem­me­de beder om lov til at bru­ge dit toilet, skal du ikke luk­ke de træn­gen­de ind. For når de går igen, mang­ler du fle­re gen­stan­de. Den ene er en kvinde.

Det har ældre bebo­e­re i Gyl­ling ople­vet, da de var ven­li­ge mod de frem­me­de. Ven­lig­he­den blev ikke gen­gældt. Så glem med­men­ne­ske­lig­he­den – luk og lås døren. Ring til din nabo eller en anden, hvis de bli­ver uden for.

GENERALFORSAMLING

Alle over 16 år, som bor fat i Ørting-Fal­ling Sog­ne, er med­lem­mer af Lokal­rå­det. Også selv om de hver­ken har udfyldt en blan­ket eller betalt kon­tin­gent, som ellers er det almin­de­li­ge, når man bli­ver med­lem af en for­e­ning.  De kan møde op til gene­ral­for­sam­lin­gen og stem­me. Det­te års gene­ral­for­sam­ling fin­der sted d. 29. marts kl. 19 – 21.30 hos Dine­sen i Fal­ling. Lokal­rå­det har eksi­ste­ret siden okto­ber 2014 og skal være områ­dets kon­takt til kom­mu­nal­be­sty­rel­se og for­valt­ning.  Hvis du vil se, hvad rådet arbej­der med, så find alle møde­re­fe­ra­ter på Lokal­po­sten under Lokal­råd og foreninger.

STØTTE TIL HANDELSPLADSEN

Der er luk­ket så meget som muligt for fry­se­re og køle­re på Han­dels­plad­sen, men alli­ge­vel koster elek­tri­ci­te­ten det hvi­de ud af øjne­ne.  Men Pan­de­ka­ge­bi­len og støt­te­bi­drag ind­brag­te på få timer 16.000 kro­ner – eller et beløb, der bety­der, at reg­nin­gen fra elek­tri­ci­tets­sel­ska­bet for en måneds for­brug, kan beta­les. Pan­de­ka­ge­bi­len done­re­de pen­ge­ne fra to timers salg ved Han­dels­plad­sen, og lands­by­ens bebo­e­re bak­ke­de op og spi­ste fyld­te pan­de­ka­ger til aftens­mad. Den sam­me hjælp fik Dagli’Brugsen i Gylling.

Grøn­lands­for­ske­ren fra Mosevejen

Claus Andrea­sen – var med til at opbyg­ge Grøn­lands Nationalmuseum

I 25 år boe­de Claus Andrea­sen i et hus på top­pen af en klip­pe­blok i Nuuk med udsyn til den grøn­land­ske natur hele vej­en rundt.
Nu bor han på Mose­vej i Ørting med udsyn til grøn­ne bak­ker og den gam­le mose. Men Grøn­land er med i form af sten og fedt­sten-figu­rer på hyl­der og i vin­du­eskar­me samt en 2 mil­li­o­ner år gam­mel stump træ, beva­ret af ler og per­maf­rost, så den lig­ner noget du kun­ne have sam­let op i din have i dag.
Claus Andrea­sen har været med til at opbyg­ge det grøn­land­ske Natio­nal­mu­se­um, og han har været med til at sik­re kul­tu­rar­ven i form af fred­ning af gam­le bop­lad­ser og byg­nin­ger. Og så har han været med til at opbyg­ge det grøn­land­ske uni­ver­si­tet, hvor han også har været rek­tor i fem år.
Hvis man spør­ger, hvor han kom­mer fra, siger han: ”Jeg er jyde. Født i Søn­der­borg. Men inden jeg var 18 år, hav­de jeg boet 18 for­skel­li­ge ste­der, så..”.

KULTURARVEN SKULLE BEVARES – I GRØNLAND
Han inter­es­se­re­de sig for histo­rie, og blev arkæ­o­log. Det var lidt til­fæl­digt, han kom til Grønland.

En af de små figu­rer han har taget med fra Grønland

Der var ikke muligt at få job i Dan­mark, men Grøn­lands Lands­mu­se­um hav­de en stil­ling, og da hans kone kun­ne få arbej­de som lærer, pak­ke­de de sam­men og tog afsted i 1978.
Claus’s stil­ling inde­bar bl.a, at der skul­le opbyg­ges et muse­ums-og fred­nings­sy­stem, så kul­tu­rar­ven kun­ne bli­ve beva­ret og for­tæl­le histo­ri­en om Grøn­land gen­nem mere end 4.500 år.
Natio­nal­mu­se­et i Køben­havn hav­de frem til hjem­mesty­re­loven ansva­ret for at doku­men­te­re for­ti­den og regi­stre­re beva­rings­vær­di­ge byg­nin­ger. Men i 1980 over­tog Lands­sty­ret ansvaret.
Egent­lig hav­de han kun en kon­trakt på to år, men Lands­sty­ret kun­ne bru­ge ham, og så ”blev jeg hæn­gen­de”, som han siger.
Rui­ner og bop­lad­ser blev fre­det. Og lokalt var Claus Andrea­sen med til at opbyg­ge små muse­er, hvor folk kun­ne afle­ve­re bed­ste­mors kami­k­ker og ting, de hav­de fun­det. Han har også været med til at kort­læg­ge de gam­le bop­lad­ser i Nordgrønland.
Natio­nal­mu­se­et i Køben­havn hav­de en stor sam­ling af gen­stan­de, der hører til den grøn­land­ske kul­tu­rarv, men de var ind­sam­let som dansk ejen­dom, for­di Dan­mark var koloni­mag­ten. Claus var med til i 1982 at ind­gå afta­le om, at sto­re dele af sam­lin­gen skul­le til­ba­ge til Grøn­land. Det blev til mere end 30.000 genstande.

ERIK DEN RØDES VERDENSARV
At Dan­mark var koloni­mag­ten, var med til at ska­be kon­flik­ter i Grøn­land om fred­nin­ger af byg­nin­ger og rui­ner. Man­ge grøn­læn­de­re men­te ikke, byg­nin­ger og andet med koloni­mag­tens stem­pel, skul­le fre­des. Det gjaldt f.eks. de gam­le han­dels­sta­tio­ner. Også fred­nin­gen af rui­ner­ne fra de før­ste nord­bo­e­res bosæt­tel­ser kun­ne ska­be kon­flik­ter. I Nord

Erik Den Røde – leder for Nord­bo­er­ne, der kom til Grøn­land for mere end 1000 år siden

men­te grøn­læn­der­ne ikke, de skul­le fre­des. Hvor­for beva­re noget fra de nord­bo­e­re eller vikin­ger, som hav­de trængt sig ind på øen? I syd var stem­nin­gen mere posi­tiv. For her hav­de fåreav­ler­ne lært af de gam­le nord­bo­e­re, som kom omkring år 900 fra Island, og med den fra Nor­ge for­drev­ne Erik den Røde som leder. Hvor­dan de hav­de pla­ce­ret byg­nin­ger osv kun­ne de lære af. Fre­det blev de, og hvor vikin­ger­ne hav­de deres land­brug med fåre­hold, er der nu side om side med de gam­le rui­ner land­brug og spred­te små landsbyer.
Sid­ste år kom hele områ­det, der er stør­re end Fyn, på UNESCOs liste over ver­dens­arv. (Du kan læse mere om Ver­dens­arv i Grøn­land her)

ENDNU ET OMRÅDE LISTEN
Gan­ske vist gik Claus Andrea­sen på efter­løn i 2010 og tog til­ba­ge til Dan­mark. Men han er sta­dig invol­ve­ret i det grøn­land­ske muse­ums­væ­sen og har sene­st været med til at skri­ve den 200 sider lan­ge ansøg­ning til UNESCO om at udnæv­ne det urgam­le 4.180 km2 sto­re grøn­land­ske jag­t­om­rå­de fra Ind­land­si­sen til havet mel­lem Kan­ger­lus­su­aq (Søn­der Strøm­fjord) og Sisi­mi­ut (Holste­ins­borg) til ver­dens­arv-områ­de. Områ­det er stør­re end halv­de­len af Sjæl­land, og rum­mer kul­tur­min­der fra inu­its histo­rie i Vest­grøn­land gen­nem 4.500 år. Om områ­det kom­mer på UNESCOS’s liste, bli­ver afgjort til som­mer. (Du kan læse mere om ansøg­nin­gen her)

REKTOR FOR UNIVERSITETET
Men Grøn­lands for­tid er ikke det ene­ste, han har sat sit fin­ger­af­tryk på.
Det har han også sat på uni­ver­si­te­tet i Nuuk, hvor han først var pro­rek­tor og siden rek­tor i fem år. Her uddan­nes bl.a lære­re, sygeple­jer­sker, jour­na­li­ster og teologer.
Fag­grup­per, som tid­li­ge­re kom fra Dan­mark, arbej­de­de i Grøn­land nog­le år og tog så hjem igen. De kun­ne ikke spro­get, så alt fore­gik på dansk. Der blev hel­ler ikke stil­let krav om, at de skul­le have viden om og for­stå­el­se for Grøn­lands kultur.
Det fik kon­se­kven­ser f.eks. for bør­ne­nes sko­le­gang, og man­ge unge grøn­læn­de­re kan ikke til­stræk­ke­ligt dansk til at tage en vide­re­gå­en­de uddan­nel­se – og vær­re er det med engelsk. Bl.a. der­for har fra­fal­det på uddan­nel­ser­ne været stort: Op mod halv­de­len drop­per ud.
Der­for glæ­der det Claus Andrea­sen, at Lands­sty­ret nu har bestemt, at engelsk og ikke dansk skal være sprog num­mer to i skolen.
De stu­de­ren­de skal mag­te engelsk. Ikke kun for at kla­re deres stu­di­um. Men også for­di uni­ver­si­te­tet ikke ale­ne sam­ar­bej­der med lære­an­stal­ter i Dan­mark. Men også i USA og Canada.

ODDER LIGGERBUND
Claus har ikke som pen­sio­nist slup­pet hver­ken uni­ver­si­te­tet eller muse­ums­væ­se­net i

Grøn­land, selv om han nu har tit­len Eme­ri­tus. Om end den er så falsk, som noget kan være. Den kom­mer af lat­in og bety­der ”udtjent”. Og det er han ingenlunde.
Han er gået ind i muse­ums­ar­bej­det i Odder, og er for­mand for Odder

I Odder betrag­tes kul­tu­ren som en udgift – ikke en investering

Muse­ums- og Arkiv­for­e­ning, som med 185 med­lem­mer har til for­mål ”at støt­te arbej­det ved Odder Muse­um samt at styr­ke og udbre­de kend­ska­bet til egnens kul­tur- og lokal­hi­sto­rie”, som der står i vedtægterne.
For­e­nin­gen arran­ge­rer fored­rag, og man­ge med­lem­mer arbej­der som fri­vil­li­ge på muse­et. For­e­nin­gens over­skud går direk­te til muse­et, der efter Claus’s mening er udsultet.
Han mener, at Odder kom­mu­ne er præ­get af poli­ti­ke­re, der på kul­tu­r­om­rå­det har alle de fine ord. Men uden at føl­ge dem op i handling.
Kom­mu­nen lig­ger i bund, når det hand­ler om bevil­lin­ger til kul­tu­ren. Kun fire kom­mu­ner i hele lan­det giver min­dre pr ind­byg­ger. ”Kul­tur betrag­tes som en udgift”, siger han. ”Men det er en inve­ste­ring i at gøre kom­mu­nen til­træk­ken­de for til­flyt­te­re og for dem, der alle­re­de bor her”.

TILFLYTTER INDFORENINGER
Det fri­vil­li­ge arbej­de er en afgø­ren­de del af en kom­mu­nes og en bys iden­ti­tet og kul­tur. Men kul­turin­sti­tu­tio­ner behø­ver ikke kun fri­vil­li­ge. De behø­ver også penge”.
Det er ikke kun Muse­ums- og Arkiv­for­e­nin­gen, han er gået ind i. Han er også aktiv i Hou Kajak Klub samt med i besty­rel­sen i den loka­le lodsejerforening.
”Når man kom­mer som til­flyt­ter, er man nødt til at gå ind i for­e­nin­ger, for at få kon­tak­ter”, siger han. “Ellers bli­ver man ikke en del af området”.

 

 

KALENDER

430055848 1155687762373833 7550536042272722195 n

GENERALFORSAMLING

øfug

ØFUG hol­der gene­ral­for­sam­ling 08. april kl. 17. Bag­ef­ter er der aftens­mad i Cafeen.

MORGENSANG

Mor­gensang 10. april kl. 09.30 i Ørting Kir­ke. Kl. 10 – 11 mor­genkaf­fe i Sognehuset

LOPPEMARKED

Skærmbillede 2025 03 10 141833

13. april hol­der Ørtings Hal­lens Ven­ner lop­pe­mar­ked fra kl. 12 – kl. 15. 

SPISEVENNER

Spi­se­ven­ner mødes igen 15. april kl. 12 i Hal­lens Café for sam­men at spi­se skin­ke, flø­de­kar­to­f­ler og salat

PÅSKE-METAL

19. april byder Metal i For­sam­lings­hu­set igen på kon­cert. Læs mere om de invi­te­re­de bands, køb bil­let og se, hvor­dan du spa­rer en 50-er her

481507743 1196818072445835 1089746383348960287 n