KORT NYT

PÅSKEUDSTILLING

Skærmbillede 2025 04 06 112647

Smyk­ker, små glas-for­års­blom­­ster, påske­kyl­lin­ger i alle for­å­rets far­ver. Det hele kan købes i Gal­le­ri­et på Den Gam­le Sta­tion i Ørting, når Dort­he Bent hol­der påskeud­stil­ling næste wee­kend mel­lem kl. 10 og kl. 16 både lør­dag og søn­dag. Også hen­des brugs­kunst som glas og fade i malet glas er til salg. Som altid invi­te­rer hun også en anden kunst­ner til at udstil­le. Den­ne gang er det Jet­te Mat­hi­slund, som kom­mer med male­ri­er og ler­skul­p­tu­rer. (læs mere her)

REFERATER

Referat 1

Refe­rat af Lokal­rå­dets gene­ral­for­sam­ling 20.03. er nu lagt ind under ”Lokal­råd og for­e­nin­ger”. Her fin­der du også refe­ra­ter af besty­rel­ses­mø­de­r­ne, hvis du som bebo­er i Ørting, Fal­ling, Ålstrup eller Amstrup skul­le få lyst til at føl­ge med i rådets arbej­de.  
 

TORONTOLYS HORSENSVEJ

Skærmbillede 2024 12 11 140018

Udval­get for kli­ma og plan har nik­ket ja til, at der skal laves en fod­gæn­ger­over­gang med tor­on­to­lys på Hor­sens­vej, så det bli­ver mere sik­kert at kom­me over vej­en til køb­mand og bus­stop. Læs mere her:   https://​oer​ting​po​sten​.dk/​f​o​r​v​a​l​t​n​i​n​g​e​n​ – ​a​n​b​e​f​a​l​e​r​ – ​a​t​ – ​u​d​v​a​l​g​e​t​ – ​n​i​k​k​e​r​ – ​j​a​ – ​t​i​l​ – ​f​o​d​g​a​e​n​g​e​r​o​v​e​r​g​a​n​g​ – ​p​a​a​ – horsensvej/

EFTERFORSKNING ER FÆRDIG

Poli­ti­et er fær­dig med at efter­for­ske sagen om ulov­lig fæld­ning af mere end 100 træ­er. Nu er det op til ankla­ge­myn­dig­he­den, hvad der vide­re skal ske. Det oply­ser TV2 Østjyl­land.
Det er åben­bart kun i kri­mi­nal­ro­ma­ner, ankla­ge­ren føl­ger poli­ti­et fra begyndelsen. 

TILLYKKE TIL HUNDSLUND

For tred­je år i træk løber Hund­slund med før­ste­præ­mi­en i Lokal­dy­sten. Anden præ­mi­en går til Rand­lev-Boul­­strup og tred­je­præ­mi­en til Sak­sild. Præ­mi­er­ne over­ræk­kes i Hund­slund Hal­len kl. 17 – med taler af udvalgsformænd.

Til­lyk­ke til de tre lokal­sam­fund. Også lidt ØV. For på trods af det fine frem­mø­de ved Hal­len 10. sep­tem­ber, end­te Ørting Fal­ling på sid­ste­plad­sen. Men i det mind­ste var det en sjov for­mid­dag. Børn, hunde og voks­ne i alle aldre hyg­ge­de sig.

Ny anløbs­bro på Alrø

Cykel­fær­gen mel­lem Alrø og Hjar­nø får en ny anløbs­bro næste år. Kom­mu­nal­po­li­ti­ker­ne har på det nye bud­get afsat 1,2 mil­li­o­ner kro­ner til pro­jek­tet på øens syd­spids.
Vin­te­r­ens storme øde­lag­de bro­en, og det før­te til for­sin­kel­ser. Fær­gen skul­le være begyndt at sej­le i påsken, men vi kom helt frem til 18. maj, før bro­en var repa­re­ret og sejlad­sen kun­ne begyn­de. Men den peri­o­de, hvor fær­gen sej­ler, er udvi­det i år. Frem til 30. sep­tem­ber sej­ler fær­gen hver dag – og fra 5. – 20. okto­ber sej­ler den wee­kend. Det bety­der, at hvis man har lyst, er der to wee­ken­der i sko­ler­nes efter­års­fe­rie, hvor man kan tage en tur til Hjar­nø. Bil­let­ter kan bestil­les her.

BYVANDRING

Engang kun­ne man i Ørting hand­le hos slag­ter, bager og fire køb­mænd, få repa­re­ret cyk­len, købe slik og også fin­de meter­va­rer til den nye kjo­le, der skul­le syes – måske til festen på hotel­let. Man­ge af dis­se små for­ret­nin­ger lå på Hor­sens­vej. De eksi­ste­rer ikke læn­ge­re, men huse­ne lig­ger der sta­dig.
29. sep­tem­ber kl. 13 – 15 har Kul­tur­Hub Odder arran­ge­ret en lands­byvan­dring, hvor Finn Ernst, der boe­de i Ørting som barn og ung, vil for­tæl­le om men­ne­sker og butik­ker. Turen begyn­der ved den gam­le sta­tion og slut­ter ved Min Køb­mand Ørting, hvor der er kaf­fe og kage. Det koster 20 kr. at del­ta­ge. Til­mel­ding her.

ENDELIG!

Efter måne­ders for­be­re­del­se og istand­s­æt­tel­se af butik­ken, er det nu gan­ske vist – Min Køb­mand Ørting åbner tors­dag den 5. sep­tem­ber kl. 10. Lige nu bli­ver de man­ge, der har teg­net sig for et øko­no­misk bidrag rin­get op: Det er tid til at beta­le. Bebo­er­ne har til sam­men bidra­get med mere end 600.000 kr.

NYT ASFALT  VEJ

Asfal­ten på vej­en mel­lem Ørting og Odder har læn­ge været nød­li­den­de. Mildt sagt. Men nu kom­mer hjæl­pen. Et nyt vil asfalts­lid­lag vil bli­ve lagt på, når det gam­le lag er fræ­set af.
Arbej­det begyn­der 19. juni. Det varer til og med 5. juli, hvis alt går efter planen. 

DET BLEV TIL 3.803 KM

Igen i år vandt Hund­slund lokal­dy­sten. På 2. plad­sen kom Sak­sild, som var med for før­ste gang i år. Gyl­ling snup­pe­de 3. plad­sen og Ørting-Fal­ling blev num­mer fire.

Alt i alt fik kon­kur­ren­cen bor­ge­re i de fire lands­by­er til at løbe, gå og cyk­le 3.803 km.

PROGRAMMER FOR DEN NYE SÆSON

Liter­vis af kaf­fe, kort­spil, bræt­spil, fored­rag, udflug­ter, fæl­les­spis­ning….
Dan­ske Seni­o­rers og Tors­dags­klub­bens pro­gram­mer for den kom­men­de sæson rum­mer gode ople­vel­ser for områ­dets “grå guld”.
Beg­ge pro­gram­mer er nu lagt ind under Lokal­råd og for­e­nin­ger. Som sæd­van­ligt fore­går det i Sog­ne­hu­set på Bils­bæ­kvej i Ørting.

THEJSEN FORLADER FONDEN ØRTING

Dit­te-Marie Thej­sen for­la­der job­bet som vice­for­stan­der på Fon­den Ørting for at bli­ve skole­le­der på Åsko­len, frisko­len i Hør­ning. Hun har arbej­det på opholds­ste­det i mere end 10 år.
Åsko­len har 150 ele­ver fra 0. – 7. klas­se, og en af Thej­sens opga­ver bli­ver at arbej­de med en over­byg­ning. Hun er uddan­net lærer fra Den Frie Lærer­højsko­le. Uddan­nel­sen er spe­ci­elt mål­ret­tet frisko­ler, efter­sko­ler og højskoler.

LOKALRÅD

Hvis du vil vide, hvad Lokal­rå­det for Ørting-Fal­ling arbej­der med for tiden, kan du ori­en­te­re dig i de møde­re­fe­ra­ter, der er lagt ind under ”Lokal­råd og for­e­nin­ger”.
Her fin­der du alle refe­ra­ter fra i år – og også fra de sid­ste par år. Nåe­de du ikke gene­ral­for­sam­lin­gen, kan du sam­me sted fin­de beret­ning, refe­rat og regnskab.

LUK IKKE DE TRÆNGENDE IND

Hvis det rin­ger på døren og frem­me­de beder om lov til at bru­ge dit toilet, skal du ikke luk­ke de træn­gen­de ind. For når de går igen, mang­ler du fle­re gen­stan­de. Den ene er en kvinde.

Det har ældre bebo­e­re i Gyl­ling ople­vet, da de var ven­li­ge mod de frem­me­de. Ven­lig­he­den blev ikke gen­gældt. Så glem med­men­ne­ske­lig­he­den – luk og lås døren. Ring til din nabo eller en anden, hvis de bli­ver uden for.

GENERALFORSAMLING

Alle over 16 år, som bor fat i Ørting-Fal­ling Sog­ne, er med­lem­mer af Lokal­rå­det. Også selv om de hver­ken har udfyldt en blan­ket eller betalt kon­tin­gent, som ellers er det almin­de­li­ge, når man bli­ver med­lem af en for­e­ning.  De kan møde op til gene­ral­for­sam­lin­gen og stem­me. Det­te års gene­ral­for­sam­ling fin­der sted d. 29. marts kl. 19 – 21.30 hos Dine­sen i Fal­ling. Lokal­rå­det har eksi­ste­ret siden okto­ber 2014 og skal være områ­dets kon­takt til kom­mu­nal­be­sty­rel­se og for­valt­ning.  Hvis du vil se, hvad rådet arbej­der med, så find alle møde­re­fe­ra­ter på Lokal­po­sten under Lokal­råd og foreninger.

Nyt kul­tur­hus på vej langt ude på lan­det – tæt på Fjor­den og under stjernerne

Lige efter skil­tet, der for­tæl­ler, at det her er vej­en mod Amstrup, og nu er der kun 6 km til Alrø, lig­ger Brand­by­ge­gaard. Den sto­re træla­de, som i man­ge år har rum­met bl.a. kon­cer­ter, fester, spis­nin­ger og mar­ke­der, lig­ger tæt på vej­en. Den er vel­kendt, men dog er noget for­an­dret ved den – nu glim­ter den ene side af taget i solens stråler. 

Lidt læn­ge­re nede er går­dens gam­le køre­la­de med bin­dings­vær­ket syn­lig fra vej­en. Det er den byg­ning, der er ved at bli­ve omdan­net til et kul­tur­hus langt ude på lan­det, hvor belys­nin­gen i mør­ke aften­ti­mer og om nat­ten er over­ladt til him­lens stjerner.

INGEN HESTEVOGNEMEN ET BRÆNDERI

Før var­me kan læg­ges ind i laden, skal der graves

Den gam­le køre­la­de blev byg­get i 1866, så det kan ikke undre, at en gen­nem­gang af byg­nin­gen afslø­re­de for­vi­tre­de tags­pær og råd i noget af bin­dings­vær­ket. Yder­væg­ge­ne hav­de det sine ste­der hel­ler ikke for godt. Men nu er den ved at bli­ve iso­le­ret, den har fået helt nyt gulv og el, vand og var­me er lagt ind. Tags­pær er for­ny­et, og der er gang i arbej­det med at repa­re­re bindingsværket.

Byg­nin­gen skal ikke igen til ære og vær­dig­hed som en lade, hvor en heste­vogn kan køre høsten ind gen­nem den ene ind­gang og for­la­de byg­nin­gen igen gen­nem den anden. Den skal der­i­mod rum­me både et kul­tur­hus og et bræn­de­ri. Ikke sådan et bræn­de­ri, der kan sen­de tan­ker­ne til­ba­ge til bil­le­der fra for­bud­s­ti­den i USA og Al Capo­ne, eller som kan fin­des gemt væk i de sto­re sven­ske sko­ve til frem­stil­ling af et bil­ligt alter­na­tiv til System­bo­la­gets varer. Men et fuldt moder­ne bræn­de­ri, der skal dri­ves af elek­tri­ci­tet fra solens strå­ler, og hvor en del af går­dens man­ge æbler skal for­vand­les til brandy.

358 KM TÆLLERREGNSKABET

Fla­sker med Øko­lo­gisk æble­bran­dy er alle­re­de at fin­de i Brand­by­ge­gaards butik. Men i dag bli­ver den frem­stil­let i Fjer­rits­lev i Nord­jyl­land – så æbler­ne skal iføl­ge Goog­le­Maps trans­por­te­res 179 km – og det fær­di­ge pro­dukt sam­me vej til­ba­ge. 358 km tæl­ler i regn­ska­bet, når man som Lone Vitus og Søren Kvist helst vil frem­stil­le alt på en bære­dyg­tig måde og helst på går­den eller så tæt på den som muligt. Der­til kom­mer, at det også er noget sjove­re selv at stå for hele pro­ces­sen i ste­det for at over­la­de den til andre, når æbler­ne fra går­dens man­ge træ­er er plukket.’

40 SOLPANELER

Den ener­gi, der skal bru­ges til bræn­de­ri­et – og til resten af går­den – skal kom­me fra de sol­cel­ler, der nu er sat op på den gam­le træla­de. De 40 pane­ler har Lone og Søren selv sat op på taget – bak­set med dem stå­en­de i en lil­le let svin­gen­de kurv på en stor kran 7 – 8 meter oppe. Nok til at gøre enhver søsyg – og meget højt, når man som de to er vant til at arbej­de på og med jor­den. Men udsig­ten var god.

Som de selv har stå­et for arbej­det med sol­pa­ne­ler­ne, står de også selv for en stor del af arbej­det med at renove­re den gam­le køre­la­de. Når den er fær­dig, vil den for­u­den bræn­de­ri, have en bar og plads til kon­cer­ter, bogar­ran­ge­men­ter, debat­mø­der, fester, spisning…..

Byg­nin­gen vil opfyl­de alle krav til iso­le­ring og var­me, så for Søren og Lone bety­der det, at de vil kun­ne huse arran­ge­men­ter hele året. Ikke kun i de som­mer­må­ne­der, hvor de to også har mest travlt med at dyr­ke grønt­sa­ger og høste æbler. For dem har udtryk­ket ”næsten arbej­det i døgn­drift” ikke været en sprog-kli­ché. Det var været deres liv.

PENGE, PENGE, PENGE

Men den nye kul­tur-køre­la­de og bræn­de­ri­et koster. Også selv om Lone og Søren ale­ne står for en stor del af byggearbejdet.

Crowd­fun­ding via COOP skaf­fe­de dem knap 100.000 kr. – målet var 50.000 – til bræn­de­ri­et, der koster 350.000 kr. Resten beta­ler de selv.

LAG Odder Heden­sted har givet 350.000 kr. til ombyg­nin­gen. (LAG står for Lokal Aktions­grup­pe. Den giver pen­ge til diver­se pro­jek­ter – pen­ge, som er hen­tet i EU). Resten beta­ler de selv.

SOMMERRESTAURANT

Gård­bu­tik­ken har været åben siden april

Lige nu lig­ger arbej­det med og i laden lidt stil­le. For det er en travl tid for går­dens bebo­e­re. Jord og dyr skal pas­ses, og i dis­se uger har Brand­by­ge­gaard en total udsolgt ”Som­mer­re­stau­rant Sted­bun­den”.  Nok den ene­ste restau­rant i Dan­mark, hvor man som gæst kan tage en tur rundt på går­den og se, hvor råva­rer­ne til drik­ke­va­rer­ne og maden er dyr­ket, og hvor de to, der sået, van­det og høstet fra grønt­sags­ræk­ker­ne i driv­hu­se­ne og på mar­ken, også har stå­et for at bear­bej­de vin­mar­kens dru­er, æble­træ­er­nes frug­ter og buske­nes bær til drik­ke­va­rer. De står også selv for at til­be­re­de og ser­ve­re maden.

SOLOKONCERT MED GINNE MARKER

Gård­bu­tik­ken har været åben siden april.  Den har til huse i et gam­melt kar­le­kam­mer-skab ved por­ten ind til går­dens byg­nin­ger – et af den slags ska­be, som i for­ri­ge århund­re­des 60’ere blev afsy­ret og med stolt­hed vist frem i pri­va­te hjem. I skabs­bu­tik­ken er går­dens pro­duk­ter til salg – grønt­sa­ger, drik­ke­va­rer, bøger.

Gin­ne Mar­ker giver solo­kon­cert – som hun også gør på de sto­re sce­ner på festi­va­ler og i musikhuse

Og 2. sep­tem­ber er der solo­kon­cert på går­den med den dan­ske san­ger, sangskri­ver og gui­ta­rist Gin­ne Mar­ker. At få hen­de til at kom­me er noget af et scoop. På meget kort tid er hun gået fra at være opvar­mer til andres små og sto­re kon­cer­ter, til at give egne kon­cer­ter på de sto­re sce­ner på festi­va­ler og i musik­hu­se­ne.  (På YouTu­be er det muligt at høre nog­le af hen­des sange).

Før kon­cer­ten ser­ve­res en høst­buf­fet med mad fra går­den. For også 2. sep­tem­ber ind­går – som i hoved­par­ten af går­dens arran­ge­men­ter – mad og drik­ke som en del af en hel­heds­op­le­vel­se. (Bil­let kan købes her).

ET KULTURELT CENTER

Brand­by­ge­gaard er ble­vet et kul­tu­relt cen­ter, der til­træk­ker besø­gen­de fra hele lan­det. Eget for­lag, eget vin­hus, eget bryg­hus, egen onli­ne­bu­tik – og egne akti­vi­te­ter, som fra næste sen­som­mer ikke behø­ver at bli­ve afvik­let i de måne­der, hvor de kan rum­mes i den sto­re træla­de. Det hele langt ude på lan­det – lidt nord for fjor­den og lidt læn­ge­re syd for Tan­ken i Ørting. Og det hele skabt af to men­ne­sker, for hvem øko­lo­gi og dyre­vel­færd er det bæren­de i deres arbej­de, og som har en klip­pe­fast tro på, at alt kan lade sig gøre, når de selv tager fat.

KALENDER

430055848 1155687762373833 7550536042272722195 n

GENERALFORSAMLING OG FOREDRAG

Kl. 19 den 28. april hol­der Lokal­hi­sto­risk Arkiv i Gyl­ling gene­ral­for­sam­ling, og invi­te­rer kl. 19.30 til fored­rag om god­set Gyl­ling­næs i 250 år.

MAJ-MARKEDBRUGSEN

03. maj Fra kl. 09 – kl. 14 hol­der Gyl­ling-Brugs­en Maj-mar­ked med blom­s­ter­mar­ked, skat­tej­agt for børn, baga­ge­rums-salg, kage­kon­kur­ren­ce, mini­golf-tur­ne­ring og salg af grill-pøl­ser og drik­ke­va­rer. Vil du have en plads til baga­ge­rums-salg og vil du være med i kage­kon­kur­ren­cen, skal du mel­de dig til ved kas­sen sene­st 02. maj.

MORGENSANG

Alle i Fjord­pa­sto­ra­tets sog­ne er 8. maj kl. 9.30 ind­budt til mor­gensang. Først i kir­ken – bag­ef­ter fæl­les mor­genkaf­fe i Sognehuset

SPISEVENNER

Fri­ka­del­ler med ovns­teg­te kar­to­f­ler og mas­ser af brun sovs ven­ter Spi­se­ven­ner, når de mødes 20. maj kl. 12 i Ørting Hal­lens Café.

ER DER KANDIS

450941178 937186861784134 4702820865617174702 n

Fæl­les­spis­ning, hal­bal og kon­cert med Kan­dis. Det er, hvad Ørting Hal­lens Ven­ner byder på, når 550 men­ne­sker luk­kes ind i Hal­len 24. maj kl. 18.30