
Det er dagens fødselar – Lis Krogstrup – vi kan takke for, at Gylling-Brugsen 1. september i 15. år har haft et uddelerpar, der brænder for såvel forretningen som for dens omgivende landsbysamfund. Hun arbejdede i Brugsen, og da den på et år havde haft tre forskellige uddelere, blev hun træt af det sjov. Hun ringede til Nils på hans arbejde, og sagde: I morgen skal vi til samtale i Kvickly i Odder om at blive uddelerpar. Og sådan blev det. De fik jobbet.
I dag fylder Lis 50 år.
Hun er opvokset i Odder, og som ung havde hun job i Løvbjerg. Det var her, hun mødte Nils fra Neder Randlev. Butiksuddannelsen fik hun i Favør på Vesterbro Torv i Århus.
Hun har fire børn – den ældste nu 25.år. Så som et menneske, der har energi til andet end arbejde, har hun engageret sig i spejderne, som Ørting og Gylling har fælles. Og hun har i årenes løb brugt mange timer som bestyrelsesmedlem i Gylling Boldklub og også givet et stort nap med, når idrætsforeningerne skulle tjene penge i teltet Sydens Perle, når der har været Odder Fest.

Lis er med i alle Brugsens arrangementer, og præsenterer ofte varerne i den lille fredags-video, der skal minde alle om, at “det er helt genialt at handle lokalt”. Og så er hun den ene halvdel af et uddelerpar, der – med et lidt forslidt udtryk – påtager sig et socialt ansvar – både når det gælder landsbyens institutioner og når det gælder dens beboere. Mantraet er, at der skal være plads til alle. Og mange unge, der måske ikke tidligere har passet så godt ind andre steder, er vokset, når de i Brugsen har fået et ansvar for et arbejde, der bliver sat pris på. Mange ældre kommer hver dag – måske kun for at købe en liter mælk. Det er den sociale kontakt, der betyder mest. Og den får de.
Lis er et kreativt menneske. Hjemme i huset på Gunnar Madsensgade har hun eget værksted i carporten. Her har hun bygget bar til haven, plantekasser, læskur, hønsegård.… Gamle møbler bliver sat i stand, og lige nu er hun i gang med en stor terrasse.
Hendes passion er fugle, og hun har et stort fuglevoliere med undulater og vagtler. I hønsegården bliver der hver dag samlet æg. Helt bogstaveligt elsker hun det “udendørs”. Hun har bygget et stort shelter, hvor hun sover hver nat fra det tidlige forår til sen efterår.
Hun er ikke så mange timer i Brugsen nu, som hun har været. Men det sociale kit er hun stadig – arrangerer personalefester, julefrokoster, sommerferiefester – alt for personalet og altid hjemme i privaten.
Det var en rigtig god plan, hun udtænkte for snart 15 år siden – vi skal være uddelerpar i Gylling-Brugsen.
Lokalposten ønsker til lykke.