
Ethvert spor af en gymnastiksal i en landsbyskole er væk. Ribberne er væk. Gulvet er slebet. Og på loftet er sat plader, så akustikken er blevet bedre. Før kunne Alrø-beboerne dårligt høre, hvad de sagde til hinanden, når de deltog i fællesspisning eller i en af øens mange fester.
Bordene er skiftet ud, væggene er malet, nye lamper og gardiner sat op. Den gamle scene er pillet ned, og er nu omdannet til et sofahjørne. Gulvet er slebet.
Den store sal i Forsamlingshuset på Alrø er nu efter den omfattende renovering klar til beboernes julefest, fastelavn, sommerfest, høstfest og fællesspisninger. Salen blev officielt indviet fredag sent på eftermiddagen med snoreklip og hurraråb.
Pengene er kommet ind fra fonde, men forsamlingshuset har også brugt 170.000 kroner af egne midler. Og så har øens beboere ydet næsten 500 timer frivilligt arbejde.

Renoveringen af forsamlingshuset er foregået i etaper. I foråret 2023 blev en bred og solid rampe sat op ved indgangen så kørestols- og rollatorbrugere ved egen hjælp kan komme ind. Der blev lavet nye toiletter og et handicaptoilet, og forgang og garderobe fik ny flisebelægning, og alle generende dørtrin blev fjernet. Også den del af renoveringen blev støttet af øens beboere, der investerede 425 timer som frivilligt arbejde.

Husets har et stort industrikøkken. Så med den nye sal håber bestyrelsen, at endnu flere vil leje stedet til private fester. Det er ikke kun øens beboere, der har den mulighed. Det har beboere på fastlandet også, hvis de skulle få lyst til at holde en fest på Alrø.