KORT NYT

PÅSKEUDSTILLING

Skærmbillede 2025 04 06 112647

Smyk­ker, små glas-for­års­blom­­ster, påske­kyl­lin­ger i alle for­å­rets far­ver. Det hele kan købes i Gal­le­ri­et på Den Gam­le Sta­tion i Ørting, når Dort­he Bent hol­der påskeud­stil­ling næste wee­kend mel­lem kl. 10 og kl. 16 både lør­dag og søn­dag. Også hen­des brugs­kunst som glas og fade i malet glas er til salg. Som altid invi­te­rer hun også en anden kunst­ner til at udstil­le. Den­ne gang er det Jet­te Mat­hi­slund, som kom­mer med male­ri­er og ler­skul­p­tu­rer. (læs mere her)

REFERATER

Referat 1

Refe­rat af Lokal­rå­dets gene­ral­for­sam­ling 20.03. er nu lagt ind under ”Lokal­råd og for­e­nin­ger”. Her fin­der du også refe­ra­ter af besty­rel­ses­mø­de­r­ne, hvis du som bebo­er i Ørting, Fal­ling, Ålstrup eller Amstrup skul­le få lyst til at føl­ge med i rådets arbej­de.  
 

TORONTOLYS HORSENSVEJ

Skærmbillede 2024 12 11 140018

Udval­get for kli­ma og plan har nik­ket ja til, at der skal laves en fod­gæn­ger­over­gang med tor­on­to­lys på Hor­sens­vej, så det bli­ver mere sik­kert at kom­me over vej­en til køb­mand og bus­stop. Læs mere her:   https://​oer​ting​po​sten​.dk/​f​o​r​v​a​l​t​n​i​n​g​e​n​ – ​a​n​b​e​f​a​l​e​r​ – ​a​t​ – ​u​d​v​a​l​g​e​t​ – ​n​i​k​k​e​r​ – ​j​a​ – ​t​i​l​ – ​f​o​d​g​a​e​n​g​e​r​o​v​e​r​g​a​n​g​ – ​p​a​a​ – horsensvej/

EFTERFORSKNING ER FÆRDIG

Poli­ti­et er fær­dig med at efter­for­ske sagen om ulov­lig fæld­ning af mere end 100 træ­er. Nu er det op til ankla­ge­myn­dig­he­den, hvad der vide­re skal ske. Det oply­ser TV2 Østjyl­land.
Det er åben­bart kun i kri­mi­nal­ro­ma­ner, ankla­ge­ren føl­ger poli­ti­et fra begyndelsen. 

TILLYKKE TIL HUNDSLUND

For tred­je år i træk løber Hund­slund med før­ste­præ­mi­en i Lokal­dy­sten. Anden præ­mi­en går til Rand­lev-Boul­­strup og tred­je­præ­mi­en til Sak­sild. Præ­mi­er­ne over­ræk­kes i Hund­slund Hal­len kl. 17 – med taler af udvalgsformænd.

Til­lyk­ke til de tre lokal­sam­fund. Også lidt ØV. For på trods af det fine frem­mø­de ved Hal­len 10. sep­tem­ber, end­te Ørting Fal­ling på sid­ste­plad­sen. Men i det mind­ste var det en sjov for­mid­dag. Børn, hunde og voks­ne i alle aldre hyg­ge­de sig.

Ny anløbs­bro på Alrø

Cykel­fær­gen mel­lem Alrø og Hjar­nø får en ny anløbs­bro næste år. Kom­mu­nal­po­li­ti­ker­ne har på det nye bud­get afsat 1,2 mil­li­o­ner kro­ner til pro­jek­tet på øens syd­spids.
Vin­te­r­ens storme øde­lag­de bro­en, og det før­te til for­sin­kel­ser. Fær­gen skul­le være begyndt at sej­le i påsken, men vi kom helt frem til 18. maj, før bro­en var repa­re­ret og sejlad­sen kun­ne begyn­de. Men den peri­o­de, hvor fær­gen sej­ler, er udvi­det i år. Frem til 30. sep­tem­ber sej­ler fær­gen hver dag – og fra 5. – 20. okto­ber sej­ler den wee­kend. Det bety­der, at hvis man har lyst, er der to wee­ken­der i sko­ler­nes efter­års­fe­rie, hvor man kan tage en tur til Hjar­nø. Bil­let­ter kan bestil­les her.

BYVANDRING

Engang kun­ne man i Ørting hand­le hos slag­ter, bager og fire køb­mænd, få repa­re­ret cyk­len, købe slik og også fin­de meter­va­rer til den nye kjo­le, der skul­le syes – måske til festen på hotel­let. Man­ge af dis­se små for­ret­nin­ger lå på Hor­sens­vej. De eksi­ste­rer ikke læn­ge­re, men huse­ne lig­ger der sta­dig.
29. sep­tem­ber kl. 13 – 15 har Kul­tur­Hub Odder arran­ge­ret en lands­byvan­dring, hvor Finn Ernst, der boe­de i Ørting som barn og ung, vil for­tæl­le om men­ne­sker og butik­ker. Turen begyn­der ved den gam­le sta­tion og slut­ter ved Min Køb­mand Ørting, hvor der er kaf­fe og kage. Det koster 20 kr. at del­ta­ge. Til­mel­ding her.

ENDELIG!

Efter måne­ders for­be­re­del­se og istand­s­æt­tel­se af butik­ken, er det nu gan­ske vist – Min Køb­mand Ørting åbner tors­dag den 5. sep­tem­ber kl. 10. Lige nu bli­ver de man­ge, der har teg­net sig for et øko­no­misk bidrag rin­get op: Det er tid til at beta­le. Bebo­er­ne har til sam­men bidra­get med mere end 600.000 kr.

NYT ASFALT  VEJ

Asfal­ten på vej­en mel­lem Ørting og Odder har læn­ge været nød­li­den­de. Mildt sagt. Men nu kom­mer hjæl­pen. Et nyt vil asfalts­lid­lag vil bli­ve lagt på, når det gam­le lag er fræ­set af.
Arbej­det begyn­der 19. juni. Det varer til og med 5. juli, hvis alt går efter planen. 

DET BLEV TIL 3.803 KM

Igen i år vandt Hund­slund lokal­dy­sten. På 2. plad­sen kom Sak­sild, som var med for før­ste gang i år. Gyl­ling snup­pe­de 3. plad­sen og Ørting-Fal­ling blev num­mer fire.

Alt i alt fik kon­kur­ren­cen bor­ge­re i de fire lands­by­er til at løbe, gå og cyk­le 3.803 km.

PROGRAMMER FOR DEN NYE SÆSON

Liter­vis af kaf­fe, kort­spil, bræt­spil, fored­rag, udflug­ter, fæl­les­spis­ning….
Dan­ske Seni­o­rers og Tors­dags­klub­bens pro­gram­mer for den kom­men­de sæson rum­mer gode ople­vel­ser for områ­dets “grå guld”.
Beg­ge pro­gram­mer er nu lagt ind under Lokal­råd og for­e­nin­ger. Som sæd­van­ligt fore­går det i Sog­ne­hu­set på Bils­bæ­kvej i Ørting.

THEJSEN FORLADER FONDEN ØRTING

Dit­te-Marie Thej­sen for­la­der job­bet som vice­for­stan­der på Fon­den Ørting for at bli­ve skole­le­der på Åsko­len, frisko­len i Hør­ning. Hun har arbej­det på opholds­ste­det i mere end 10 år.
Åsko­len har 150 ele­ver fra 0. – 7. klas­se, og en af Thej­sens opga­ver bli­ver at arbej­de med en over­byg­ning. Hun er uddan­net lærer fra Den Frie Lærer­højsko­le. Uddan­nel­sen er spe­ci­elt mål­ret­tet frisko­ler, efter­sko­ler og højskoler.

LOKALRÅD

Hvis du vil vide, hvad Lokal­rå­det for Ørting-Fal­ling arbej­der med for tiden, kan du ori­en­te­re dig i de møde­re­fe­ra­ter, der er lagt ind under ”Lokal­råd og for­e­nin­ger”.
Her fin­der du alle refe­ra­ter fra i år – og også fra de sid­ste par år. Nåe­de du ikke gene­ral­for­sam­lin­gen, kan du sam­me sted fin­de beret­ning, refe­rat og regnskab.

LUK IKKE DE TRÆNGENDE IND

Hvis det rin­ger på døren og frem­me­de beder om lov til at bru­ge dit toilet, skal du ikke luk­ke de træn­gen­de ind. For når de går igen, mang­ler du fle­re gen­stan­de. Den ene er en kvinde.

Det har ældre bebo­e­re i Gyl­ling ople­vet, da de var ven­li­ge mod de frem­me­de. Ven­lig­he­den blev ikke gen­gældt. Så glem med­men­ne­ske­lig­he­den – luk og lås døren. Ring til din nabo eller en anden, hvis de bli­ver uden for.

GENERALFORSAMLING

Alle over 16 år, som bor fat i Ørting-Fal­ling Sog­ne, er med­lem­mer af Lokal­rå­det. Også selv om de hver­ken har udfyldt en blan­ket eller betalt kon­tin­gent, som ellers er det almin­de­li­ge, når man bli­ver med­lem af en for­e­ning.  De kan møde op til gene­ral­for­sam­lin­gen og stem­me. Det­te års gene­ral­for­sam­ling fin­der sted d. 29. marts kl. 19 – 21.30 hos Dine­sen i Fal­ling. Lokal­rå­det har eksi­ste­ret siden okto­ber 2014 og skal være områ­dets kon­takt til kom­mu­nal­be­sty­rel­se og for­valt­ning.  Hvis du vil se, hvad rådet arbej­der med, så find alle møde­re­fe­ra­ter på Lokal­po­sten under Lokal­råd og foreninger.

Bytin­get er en hem­me­lig­hed – for de fleste

Sådan cir­ka halvvejs nede ad Mose­vej­en, fin­der du en bak­ke med træ­er og en lil­le sti. Føl­ger du stien op, fin­der du Ørting Byting: En dob­belt halv­kreds af mark­sten og i mid­ten en stor sten. Den har ind­skrif­ten ”Ørting Older­mandslaug 1980” og en gam­mel­dags plov ind­hug­get. Ste­ne­ne på top­pen af den lil­le bak­ke dan­ner Ørting Byting.
Det skul­le være et sted, hvor older­mandslau­get kun­ne hol­de som­mer­fest – og hvor også andre for­e­nin­ger kun­ne hol­de møder og fester.

Older­mandslau­gets sten på top­pen af bak­ken (foto: Lise Laursen)

Men nu er det gro­et til med krat og selvså­e­de træ­er. Der­for er plad­sen en hem­me­lig­hed for de fleste.

BYTING OG OLDERMANDSLAUG
I gam­le dage lå bytin­get midt i lands­by­en. Her mød­tes byens gård­mænd for at træf­fe beslut­nin­ger om, hvor­dan jor­den skul­le dyr­kes – og for at afgø­re tvi­ster mel­lem lands­by­ens beboere.
Det var gård­mænd – eller bymænd, som de også blev kaldt. Der var ingen adgang for kvin­der eller for tyen­de. Kun for jordbesidderne.
En older­mand var – og er – en for­mand for et hånd­vær­ker­laug, et bylaug eller en anden form for laug – alt­så en sam­men­slut­ning, der skul­le vare­ta­ge med­lem­mer­nes behov.

KLODS HANS’ BROR
Vi ken­der older­man­den fra even­ty­ret om Klods Hans. Som bekendt var det de to brød­re, der var udset til at tage til slot­tet for at fri til prin­ses­sen. Og de var bej­le­re med gode chan­cer, men­te de. For som HC Ander­sen skriver:
”De to for­be­red­te sig nu i otte dage, det var den læng­ste tid de hav­de til det, men det var også nok, for de hav­de for­kund­ska­ber og de er nyt­ti­ge. Den ene kun­ne ude­nad hele det lat­in­ske lek­si­kon og byens avis for tre år, og det både for­fra og bag­fra; den anden hav­de gjort sig

Klods Hans’s fine brød­re. Den ene vid­ste alt det, en older­mand skal vide

bekendt med alle lavs­ar­tik­ler­ne og hvad hver older­mand måt­te vide, så kun­ne han tale med om sta­ten, men­te han, der­næst for­stod han også at bro­de­re seler, for han var fin og fin­ger­nem”.

GRUS, LER OG SMEDIE
For mere end 100 år siden gik 24 bymænd fra Ørting sam­men om at dan­ne et older­mandslaug. Ikke for at sid­de og bro­de­re seler. Men for at vare­ta­ge jord­be­sid­der­nes inter­es­ser. De erhver­ve­de en grus­grav på Bils­bæ­kvej nær Mosen, en mer­gel­grav ved går­den Dybvad og en fæl­les landsbysmedie.
Grus og ler kan måske synes under­ligt at gå sam­men om. Men det blev brugt som byg­ge­ma­te­ri­a­ler. I mosen var man­ge grus­gra­ve, og kuske kom lang­vejs fra og hen­te­de mate­ri­a­ler­ne på hestevogne.
Sme­di­en var der også god brug for – sko­ning af heste, repa­ra­tio­ner af land­brugs­ma­ski­ner osv.
I Older­mandslau­get skul­le bymæn­de­ne’s inter­es­ser varetages.

EN SELSKABELIG FORENING

Med­lem­mer af lau­get klar til møde (foto: Lise Laursen)

Langs ad vej­en blev der ikke brug for sme­di­en, og mer­gel­gra­ven blev købt af Dybvad. Grus­gra­ven blev lejet ud til FDF for 1 tøn­der byg om året. Lej­en er aldrig ble­vet opkræ­vet. Men Older­mandslau­get blev mest af alt en sel­ska­be­lig for­e­ning. I begyn­del­sen blev møde­r­ne holdt på Hotel Østvang i Ørting. Men sene­re blev de flyt­tet til laug­med­lem­mer­nes hjem, hvor der blev holdt lang­va­ri­ge kaf­fe­gil­der med mindst tre slags kage plus småkager.
Ørting er ikke den ene­ste lands­by, der har et older­mandslaug. En sim­pel goog­le-søg­ning viser, at et sådant fin­des mas­ser af ste­der. Men nu som sel­ska­be­li­ge for­e­nin­ger, der også arran­ge­rer sam­men­kom­ster, hvor andre end med­lem­mer­ne kan deltage.
I 1980 lag­de hver af de 20 laug­med­lem­mer 350 kr på bor­det, og så blev der etab­le­ret et byting på høj­en midt på Mosevejen.

KOMMUNENS ANSVAR
Den sto­re kam­pe­sten med inskrip­tio­nen vejer 5 tons, og bag den blev plan­tet en eg, der nu har vok­set sig meget stor. Mark­ste­ne­ne har ingen inskrip­tion. Kun matri­kelnum­me­ret på laug­med­lem­mets gård.
I begyn­del­sen blev områ­det fint ved­li­ge­holdt. Men de sene­ste 20 år er der ikke sket meget. Det har intet matri­kelnum­mer, og i lang tid tro­e­de alle, at områ­det til­hør­te Older­mandslau­get. Men det til­hø­rer kom­mu­nen, som alt­så også skal ved­li­ge­hol­de det. Men et min­de om det gam­le bon­de­sam­fund, er ved at for­svin­de i krat, ukr­udt og selvså­e­de træ­er. Og udsig­ten fra høj­en til et af de smuk­ke­ste områ­der vi har – nem­lig Ond­rup, Mors­holt, Ørting og Rand­lev moser – er væk. Også gemt bag bevoksningen.

 

 

KALENDER

430055848 1155687762373833 7550536042272722195 n

GENERALFORSAMLING OG FOREDRAG

Kl. 19 den 28. april hol­der Lokal­hi­sto­risk Arkiv i Gyl­ling gene­ral­for­sam­ling, og invi­te­rer kl. 19.30 til fored­rag om god­set Gyl­ling­næs i 250 år.

MAJ-MARKEDBRUGSEN

03. maj Fra kl. 09 – kl. 14 hol­der Gyl­ling-Brugs­en Maj-mar­ked med blom­s­ter­mar­ked, skat­tej­agt for børn, baga­ge­rums-salg, kage­kon­kur­ren­ce, mini­golf-tur­ne­ring og salg af grill-pøl­ser og drik­ke­va­rer. Vil du have en plads til baga­ge­rums-salg og vil du være med i kage­kon­kur­ren­cen, skal du mel­de dig til ved kas­sen sene­st 02. maj.

MORGENSANG

Alle i Fjord­pa­sto­ra­tets sog­ne er 8. maj kl. 9.30 ind­budt til mor­gensang. Først i kir­ken – bag­ef­ter fæl­les mor­genkaf­fe i Sognehuset

SPISEVENNER

Fri­ka­del­ler med ovns­teg­te kar­to­f­ler og mas­ser af brun sovs ven­ter Spi­se­ven­ner, når de mødes 20. maj kl. 12 i Ørting Hal­lens Café.

ER DER KANDIS

450941178 937186861784134 4702820865617174702 n

Fæl­les­spis­ning, hal­bal og kon­cert med Kan­dis. Det er, hvad Ørting Hal­lens Ven­ner byder på, når 550 men­ne­sker luk­kes ind i Hal­len 24. maj kl. 18.30