
Siden 1980’erne har beboere gjort opmærksom på, at det er et problem, at der mangler en fodgængerovergang på Horsensvej tæt på Bilsbækvej. Den mangler stadig. Fodgængere og cyklister skal stadig zig-zagge mellem bilerne, mens de krydser fingre for at de kan nå sikkert til den anden side af vejen.
Børn helt ned til seks år skal over vejen for at komme med bussen, når de skal i skole. Ældre mennesker, der måske ikke går så godt, skal over vejen for at handle dagligvarer. Pernille Rochat tog initiativet og stillede et borgerforslag. På rekordtid blev der indsamlet flere end de 358 stemmer, der er nødvendige for at kommunalbestyrelsen skal behandle forslaget. Det blev det så på mødet i aftes.
Alle partiers repræsentanter fortalte, at det var et vældig godt forslag, men som formanden for Klima & Plan, den radikale Kresten Bjerre udtrykte det: Vi har rigtig mange forslag, der kommer ind omkring trafiksikkerhed. Den normale procedure er at ønskerne meldes ind til vores trafiksikkerhedsplan. Vi modtager virkelig mange forespørgsler og ønsker over alt i kommunen, og det er så vores opgaver i klima og plan at prioritere de her ønsker, så vi tager fat, hvor det største behov er. Prioriterigsliste bliver gennemgået hvert eneste år, hvor vi så beslutter hvilke der skal være i de kommende år.
Der er næppe mange ”forespørgsler og ønsker”, der er gentaget og gentaget i mere end 40 år, fordi der er et åbenlyst behov.

Venstres Lene Aagaard, der er opvokset i Ørting og som til for et år siden boede på Horsensvej lige ved busstop og købmand, sagde, at der var god grund til at få fodgængerovergangen rykket op på prioriteringslisten. Hun huskede, at trafikken var et problem i 1980’erne, da hun var ung. Og hun kunne også fortælle kommunalbestyrelsens medlemmer, at hendes lille bonusdatter sammen med de andre børn i børnehaven samlede underskrifter sidst i 1990’erne for at få en fodgængerovergang. Underskrifterne afleverede de meget stolte på rådhuset sammen med små blomster. Intet skete. Lene Aagaard mindede også om, at problemet er stort nu, fordi der igen er åbnet en dagligvarebutik i Ørting. Det betyder, at mange mennesker i alle aldre skal krydse vejen
Klaus Rafael Jensen, beboer i Falling og valgt for de konservative, bakkede også op om forslaget og mindede om, at der også er brug for en cykelsti gennem Ørting. Den har været på tale i flere år.