KORT NYT

PÅSKEUDSTILLING

Skærmbillede 2025 04 06 112647

Smyk­ker, små glas-for­års­blom­­ster, påske­kyl­lin­ger i alle for­å­rets far­ver. Det hele kan købes i Gal­le­ri­et på Den Gam­le Sta­tion i Ørting, når Dort­he Bent hol­der påskeud­stil­ling næste wee­kend mel­lem kl. 10 og kl. 16 både lør­dag og søn­dag. Også hen­des brugs­kunst som glas og fade i malet glas er til salg. Som altid invi­te­rer hun også en anden kunst­ner til at udstil­le. Den­ne gang er det Jet­te Mat­hi­slund, som kom­mer med male­ri­er og ler­skul­p­tu­rer. (læs mere her)

REFERATER

Referat 1

Refe­rat af Lokal­rå­dets gene­ral­for­sam­ling 20.03. er nu lagt ind under ”Lokal­råd og for­e­nin­ger”. Her fin­der du også refe­ra­ter af besty­rel­ses­mø­de­r­ne, hvis du som bebo­er i Ørting, Fal­ling, Ålstrup eller Amstrup skul­le få lyst til at føl­ge med i rådets arbej­de.  
 

TORONTOLYS HORSENSVEJ

Skærmbillede 2024 12 11 140018

Udval­get for kli­ma og plan har nik­ket ja til, at der skal laves en fod­gæn­ger­over­gang med tor­on­to­lys på Hor­sens­vej, så det bli­ver mere sik­kert at kom­me over vej­en til køb­mand og bus­stop. Læs mere her:   https://​oer​ting​po​sten​.dk/​f​o​r​v​a​l​t​n​i​n​g​e​n​ – ​a​n​b​e​f​a​l​e​r​ – ​a​t​ – ​u​d​v​a​l​g​e​t​ – ​n​i​k​k​e​r​ – ​j​a​ – ​t​i​l​ – ​f​o​d​g​a​e​n​g​e​r​o​v​e​r​g​a​n​g​ – ​p​a​a​ – horsensvej/

EFTERFORSKNING ER FÆRDIG

Poli­ti­et er fær­dig med at efter­for­ske sagen om ulov­lig fæld­ning af mere end 100 træ­er. Nu er det op til ankla­ge­myn­dig­he­den, hvad der vide­re skal ske. Det oply­ser TV2 Østjyl­land.
Det er åben­bart kun i kri­mi­nal­ro­ma­ner, ankla­ge­ren føl­ger poli­ti­et fra begyndelsen. 

TILLYKKE TIL HUNDSLUND

For tred­je år i træk løber Hund­slund med før­ste­præ­mi­en i Lokal­dy­sten. Anden præ­mi­en går til Rand­lev-Boul­­strup og tred­je­præ­mi­en til Sak­sild. Præ­mi­er­ne over­ræk­kes i Hund­slund Hal­len kl. 17 – med taler af udvalgsformænd.

Til­lyk­ke til de tre lokal­sam­fund. Også lidt ØV. For på trods af det fine frem­mø­de ved Hal­len 10. sep­tem­ber, end­te Ørting Fal­ling på sid­ste­plad­sen. Men i det mind­ste var det en sjov for­mid­dag. Børn, hunde og voks­ne i alle aldre hyg­ge­de sig.

Ny anløbs­bro på Alrø

Cykel­fær­gen mel­lem Alrø og Hjar­nø får en ny anløbs­bro næste år. Kom­mu­nal­po­li­ti­ker­ne har på det nye bud­get afsat 1,2 mil­li­o­ner kro­ner til pro­jek­tet på øens syd­spids.
Vin­te­r­ens storme øde­lag­de bro­en, og det før­te til for­sin­kel­ser. Fær­gen skul­le være begyndt at sej­le i påsken, men vi kom helt frem til 18. maj, før bro­en var repa­re­ret og sejlad­sen kun­ne begyn­de. Men den peri­o­de, hvor fær­gen sej­ler, er udvi­det i år. Frem til 30. sep­tem­ber sej­ler fær­gen hver dag – og fra 5. – 20. okto­ber sej­ler den wee­kend. Det bety­der, at hvis man har lyst, er der to wee­ken­der i sko­ler­nes efter­års­fe­rie, hvor man kan tage en tur til Hjar­nø. Bil­let­ter kan bestil­les her.

BYVANDRING

Engang kun­ne man i Ørting hand­le hos slag­ter, bager og fire køb­mænd, få repa­re­ret cyk­len, købe slik og også fin­de meter­va­rer til den nye kjo­le, der skul­le syes – måske til festen på hotel­let. Man­ge af dis­se små for­ret­nin­ger lå på Hor­sens­vej. De eksi­ste­rer ikke læn­ge­re, men huse­ne lig­ger der sta­dig.
29. sep­tem­ber kl. 13 – 15 har Kul­tur­Hub Odder arran­ge­ret en lands­byvan­dring, hvor Finn Ernst, der boe­de i Ørting som barn og ung, vil for­tæl­le om men­ne­sker og butik­ker. Turen begyn­der ved den gam­le sta­tion og slut­ter ved Min Køb­mand Ørting, hvor der er kaf­fe og kage. Det koster 20 kr. at del­ta­ge. Til­mel­ding her.

ENDELIG!

Efter måne­ders for­be­re­del­se og istand­s­æt­tel­se af butik­ken, er det nu gan­ske vist – Min Køb­mand Ørting åbner tors­dag den 5. sep­tem­ber kl. 10. Lige nu bli­ver de man­ge, der har teg­net sig for et øko­no­misk bidrag rin­get op: Det er tid til at beta­le. Bebo­er­ne har til sam­men bidra­get med mere end 600.000 kr.

NYT ASFALT  VEJ

Asfal­ten på vej­en mel­lem Ørting og Odder har læn­ge været nød­li­den­de. Mildt sagt. Men nu kom­mer hjæl­pen. Et nyt vil asfalts­lid­lag vil bli­ve lagt på, når det gam­le lag er fræ­set af.
Arbej­det begyn­der 19. juni. Det varer til og med 5. juli, hvis alt går efter planen. 

DET BLEV TIL 3.803 KM

Igen i år vandt Hund­slund lokal­dy­sten. På 2. plad­sen kom Sak­sild, som var med for før­ste gang i år. Gyl­ling snup­pe­de 3. plad­sen og Ørting-Fal­ling blev num­mer fire.

Alt i alt fik kon­kur­ren­cen bor­ge­re i de fire lands­by­er til at løbe, gå og cyk­le 3.803 km.

PROGRAMMER FOR DEN NYE SÆSON

Liter­vis af kaf­fe, kort­spil, bræt­spil, fored­rag, udflug­ter, fæl­les­spis­ning….
Dan­ske Seni­o­rers og Tors­dags­klub­bens pro­gram­mer for den kom­men­de sæson rum­mer gode ople­vel­ser for områ­dets “grå guld”.
Beg­ge pro­gram­mer er nu lagt ind under Lokal­råd og for­e­nin­ger. Som sæd­van­ligt fore­går det i Sog­ne­hu­set på Bils­bæ­kvej i Ørting.

THEJSEN FORLADER FONDEN ØRTING

Dit­te-Marie Thej­sen for­la­der job­bet som vice­for­stan­der på Fon­den Ørting for at bli­ve skole­le­der på Åsko­len, frisko­len i Hør­ning. Hun har arbej­det på opholds­ste­det i mere end 10 år.
Åsko­len har 150 ele­ver fra 0. – 7. klas­se, og en af Thej­sens opga­ver bli­ver at arbej­de med en over­byg­ning. Hun er uddan­net lærer fra Den Frie Lærer­højsko­le. Uddan­nel­sen er spe­ci­elt mål­ret­tet frisko­ler, efter­sko­ler og højskoler.

LOKALRÅD

Hvis du vil vide, hvad Lokal­rå­det for Ørting-Fal­ling arbej­der med for tiden, kan du ori­en­te­re dig i de møde­re­fe­ra­ter, der er lagt ind under ”Lokal­råd og for­e­nin­ger”.
Her fin­der du alle refe­ra­ter fra i år – og også fra de sid­ste par år. Nåe­de du ikke gene­ral­for­sam­lin­gen, kan du sam­me sted fin­de beret­ning, refe­rat og regnskab.

LUK IKKE DE TRÆNGENDE IND

Hvis det rin­ger på døren og frem­me­de beder om lov til at bru­ge dit toilet, skal du ikke luk­ke de træn­gen­de ind. For når de går igen, mang­ler du fle­re gen­stan­de. Den ene er en kvinde.

Det har ældre bebo­e­re i Gyl­ling ople­vet, da de var ven­li­ge mod de frem­me­de. Ven­lig­he­den blev ikke gen­gældt. Så glem med­men­ne­ske­lig­he­den – luk og lås døren. Ring til din nabo eller en anden, hvis de bli­ver uden for.

GENERALFORSAMLING

Alle over 16 år, som bor fat i Ørting-Fal­ling Sog­ne, er med­lem­mer af Lokal­rå­det. Også selv om de hver­ken har udfyldt en blan­ket eller betalt kon­tin­gent, som ellers er det almin­de­li­ge, når man bli­ver med­lem af en for­e­ning.  De kan møde op til gene­ral­for­sam­lin­gen og stem­me. Det­te års gene­ral­for­sam­ling fin­der sted d. 29. marts kl. 19 – 21.30 hos Dine­sen i Fal­ling. Lokal­rå­det har eksi­ste­ret siden okto­ber 2014 og skal være områ­dets kon­takt til kom­mu­nal­be­sty­rel­se og for­valt­ning.  Hvis du vil se, hvad rådet arbej­der med, så find alle møde­re­fe­ra­ter på Lokal­po­sten under Lokal­råd og foreninger.

56 år før Lokal­po­sten hav­de vi Ø.F.-avisen og MINI TIMES

Bogan­mel­del­ser, rebus, krydsord, artikler.

Det var ind­hol­det af en Ørting-Fal­ling avis – næsten 60 år før der over­ho­ve­det var tænkt på Lokal­po­sten. Avi­sen hed slet og ret Ø.F. og blev lavet på en sprit­dup­li­ka­tor.
Sko­lens 8. klas­se skrev avi­sen, og målet men den var bl.a., at ele­ver­ne skul­le lære ”at fore­ta­ge selv­stæn­di­ge dis­po­si­tio­ner og selv dan­ne en mening om de for­skel­li­ge begi­ven­he­der”.
Den før­ste ØF-avis blev udsendt i 1961 lige før Cen­tralsko­len blev ind­vi­et. Og der var ikke med udelt begej­string, ele­ver­ne ind­t­og det nye sted:

”Den før­ste tid var noget elen­digt noget. Så blev vi jaget hjem den ene dag og også den anden dag, for­di de skul­le have lavet sko­le­plad­sen og vej­en. D.v.s. den dag de lave­de sko­le­plad­sen, måt­te vi være ude på vej­en, og mens vi var der, begynd­te Svend Mad­sen at køre ajle ud, og det gav jo godt med krydderier”.

DE HØJE HERRER FIK SMØRREBRØD

Fla­get blev hejst og sko­len ind­vi­et. Og “så fik de høje her­rer smør­re­brød” – ele­ver­ne fik en is til 50 øre

Også den offi­ci­el­le ind­vi­el­se får et par ord med på vej­en:
”Vi mød­te kl. 3 og stod så og frøs et kvar­ters tid. Så skul­le fla­get hej­ses, og det ske­te på den måde, at fire ele­ver holdt fast i hver sit hjør­ne, mens Spar­søe bandt det til flags­noren og begynd­te at træk­ke i den. … Der­ef­ter fik vi en 50 øres is, mens alle de høje her­rer gik ind og fik smørrebrød”.

EN SKVAT VANDHOVEDET

Byg­ge-sjusk bli­ver også omtalt i avisen:

”Man skul­le tro, at sådan en ny sko­le skul­le være tæt, men en dag da det reg­ne­de, stod der vand inde i aula­en, og hvis det har reg­net en dag, og man åbner døren fra aula­en, får man en skvat vand i hove­d­et, for­di det på en eller anden måde sam­ler sig over døren”.

KREATURBOKSE

Også i num­mer tre avis udtryk­ker ele­ver­ne util­freds­hed med byg­ge­ri­et:
”Nu er det menin­gen, at der skal sæt­tes andre døre i inde på W.C.erne. Det er san­de­lig hel­ler ikke for tid­ligt. Man skul­le jo tro, at et W.C. var et sted, hvor man kun­ne være for sig selv, men sådan er det ikke her. Hvis man sid­der der inde risi­ke­rer man hvert øje­blik, at der kom­mer en eller anden og stik­ker hove­d­et der ind, enten oven over eller under neden døren, for døre­ne sid­der nem­lig en halv meter fra gul­vet, og så er de ikke høje­re end at man kan kik­ke oven over dem. Man skul­le nær­mest tro, det var kreaturbokse”.

JULEFEST TO GANGE

Avis num­mer 4 brin­ger en læn­ge­re omta­le af sko­le­fe­sten. Først var der bøv­let med en sce­ne. For ”sådan en har arki­tek­ten selv­føl­ge­lig ikke teg­net, men sådan er det jo altid, når man skal bru­ge noget, er det der selv­føl­ge­lig ikke”.

Men dét, der fyl­der mest, er kon­flik­ten om sko­le­fest en eller to afte­ner. 8 klas­se skul­le spil­le ”De tre molboterer”:

”Vi blev efter­hån­den klar over, at vi ikke kun­ne have alle, der ger­ne vil­le over­væ­re sko­le­fe­sten, i aula­en på én gang. Så var det nær ble­vet bestemt, at der kun måt­te kom­me for­æl­dre, bedste­for­æl­dre og min­dre søsken­de. Men så gjor­de vi vrøvl, for­di der var man­ge andre, der også ger­ne vil­le se det. Da vi kom ind fra frik­var­te­ret, begynd­te vi at dis­ku­te­re med Krogh. Vi sag­de, at vi godt kun­ne spil­le to afte­ner, for at alle, der vil­le, kun­ne se det. Vi sat­te ham i sådan en klem­me, at han ikke vid­ste, hvad han skul­le sige, men så sag­de han, at vi kun­ne hen­te Spar­søe og så snak­ke med ham om det… og så begynd­te dis­kus­sio­nen for­fra igen…men til sidst blev det da sådan, at vi skul­le spil­le to aftener”.

BAGEOPSKRIFTER OG JULEPYNT

Den før­ste aften kun­ne gæster­ne til sko­le­fe­sten købe kaf­fe. Men den anden aften stod den på hot­dogs.
Over­skud på sal­get kom i kas­sen til brug for lej­rsko­len.
Num­mer fire er en udvi­det avis p.g.a. julen, så det rum­mer også bage­op­skrif­ter og et nis­se­spil, der kan bru­ges i jule­fe­ri­en. Men også en meget præ­cis beskri­vel­se af, hvor­dan man laver en kurv til at hæn­ge på juletræet.

FRA Ø.F.-AVIS TIL MINI TIMES

Sene­re kom­mer der også artik­ler om emner, der ikke er hen­tet på Cen­tralsko­len. F.eks snak­ker ”vore udsend­te med­ar­bej­de­re” med musi­ke­ren Ib Glin­de­mann, som for­tæl­ler, hvor­dan han laver filmmusik.

Avi­sen skif­te­de navn. For der var man­ge, der men­te, ”det lød dumt med ØF-avi­sen”. Det nye blev navn fun­det ved at udskri­ve en kon­kur­ren­ce, og så kom avi­sen til at hed­de MINI TIMES.

Ind­hol­det var fort­sat stort og småt om sko­le­li­vet. Bl.a for­tæl­lin­ger om ele­ver­nes ople­vel­ser og den under­vis­ning på deres til tider lan­ge ture i omeg­nen. Ture i Uld­rup-bak­ker­ne. Ture til stran­den. Ture, hvor fød­der­ne sank ned i mud­der og lære­ren måt­te ikke ale­ne sør­ge for halm til at læg­ge i de mud­re­de sko – han måt­te også bære nog­le af piger­ne væk. Ture, hvor ele­ver­ne hav­de gået meget langt, og hvor glæ­den der­for var stor, da de kom til en bæk, så de kun­ne få sluk­ket tør­sten. De lab­be­de det kol­de vand i sig – lige til Lis­si så en stor frø i vandet….

Læser­ne får også en skridt for skridt anvis­ning på. hvor­dan de  kan lave en radio – et krysta­lap­pa­rat. For det er meget bil­li­ge­re end at købe.

Adskil­li­ge bøger bli­ver anmeldt med 5 – 10 linjer. Og en rebus bli­ver ofte sat på. Præ­mi­en til vin­de­ren er 50 øre.

MAN SER DET FOR SIG

Ele­ver­ne var ikke uden humor, og de skri­ver, så man kan se situ­a­tio­nen for sig:

”På F.N.dagen skul­le vi have haft fla­get hejst. Men kom­mu­nen hav­de ikke fået rejst flag­stan­gen efter malin­gen. Lærer­ne vil­le prø­ve at rej­se den, men da de hav­de fået den halvvejs op, kun­ne de ikke læn­ge­re. Vi stod og gri­ne­de – så råb­te de på os, og vi hjalp dem med at rej­se den. Da vi hav­de hejst fla­get, sprang snoren. Så fik vi fat i en ny snor, og Krogh dri­ste­de sig til at sæt­te den i. Han tog den læng­ste sti­ge, og sat­te den op mod flag­stan­gen, men den nåe­de kun halvt op. Han krav­le­de op ad sti­gen, og kla­tre­de resten af vej­en med sno­re om sig. Da han var kom­met helt til top­pen, sat­te han snoren i. Da han kom ned, råb­te vi hur­ra, og så blev fla­get rejst”.

DE SAMLER PENGE IND

Til sam­men giver de to årgan­ge af Avi­sen ØF og MINI TIMES, som Lokal­po­sten har haft adgang til, et under­hol­den­de ind­blik i bør­ne­nes sko­le­liv i begyn­del­sen af 1960’erne. Slå­en­de er, at de hele tiden sam­ler pen­ge ind. Salg af kaf­fe og hot­dogs skal bru­ges til lej­rsko­len. En tur til Køben­havn skal også beta­les. Det sker med pen­ge fra fastelavns­fe­sten. 8. klas­ses tur til Nor­ge skal være så bil­lig som muligt. Så ele­ver­ne ind­sam­ler kon­ser­ve­s­då­ser med mad, de kan tage med.
Læs­ning af de to årgan­ge for­tæl­ler også, at byg­ge­ska­der­ne begynd­te ikke i kom­mu­nen med Råd­hu­set i Odder. Også på en helt ny cen­tralsko­len fra 1961 kun­ne man i regn­vejr risi­ke­re at få ”en skvat vand i hovedet”.

Løs­ning på rebus: At du dog gad løse den­ne rebus

KALENDER

430055848 1155687762373833 7550536042272722195 n

PÅSKE-METAL

19. april byder Metal i For­sam­lings­hu­set igen på kon­cert. Læs mere om de invi­te­re­de bands, køb bil­let her

481507743 1196818072445835 1089746383348960287 n

FOLKEMORDETS OFRE MINDES

24. april er det 110 år siden det armen­ske fol­ked­rab tog sin begyn­del­se. Det min­des vi fra kl. 18.30 i Gyl­ling Kir­ke og bag­ef­ter ned­læg­ges kran­se og blom­ster ved min­de­ste­nen for Karen Jep­pe og ved den armen­ske korssten

GENERALFORSAMLING OG FOREDRAG

Kl. 19 den 28. april hol­der Lokal­hi­sto­risk Arkiv i Gyl­ling gene­ral­for­sam­ling, og invi­te­rer kl. 19.30 til fored­rag om god­set Gyl­ling­næs i 250 år.

MORGENSANG

Alle i Fjord­pa­sto­ra­tets sog­ne er 8. maj kl. 9.30 ind­budt til mor­gensang. Først i kir­ken – bag­ef­ter fæl­les mor­genkaf­fe i Sognehuset

SPISEVENNER

Fri­ka­del­ler med ovns­teg­te kar­to­f­ler og mas­ser af brun sovs ven­ter Spi­se­ven­ner, når de mødes 20. maj kl. 12 i Ørting Hal­lens Café.

ER DER KANDIS

450941178 937186861784134 4702820865617174702 n

Fæl­les­spis­ning, hal­bal og kon­cert med Kan­dis. Det er, hvad Ørting Hal­lens Ven­ner byder på, når 550 men­ne­sker luk­kes ind i Hal­len 24. maj kl. 18.30