KORT NYT

PÅSKEUDSTILLING

Skærmbillede 2025 04 06 112647

Smyk­ker, små glas-for­års­blom­­ster, påske­kyl­lin­ger i alle for­å­rets far­ver. Det hele kan købes i Gal­le­ri­et på Den Gam­le Sta­tion i Ørting, når Dort­he Bent hol­der påskeud­stil­ling næste wee­kend mel­lem kl. 10 og kl. 16 både lør­dag og søn­dag. Også hen­des brugs­kunst som glas og fade i malet glas er til salg. Som altid invi­te­rer hun også en anden kunst­ner til at udstil­le. Den­ne gang er det Jet­te Mat­hi­slund, som kom­mer med male­ri­er og ler­skul­p­tu­rer. (læs mere her)

REFERATER

Referat 1

Refe­rat af Lokal­rå­dets gene­ral­for­sam­ling 20.03. er nu lagt ind under ”Lokal­råd og for­e­nin­ger”. Her fin­der du også refe­ra­ter af besty­rel­ses­mø­de­r­ne, hvis du som bebo­er i Ørting, Fal­ling, Ålstrup eller Amstrup skul­le få lyst til at føl­ge med i rådets arbej­de.  
 

TORONTOLYS HORSENSVEJ

Skærmbillede 2024 12 11 140018

Udval­get for kli­ma og plan har nik­ket ja til, at der skal laves en fod­gæn­ger­over­gang med tor­on­to­lys på Hor­sens­vej, så det bli­ver mere sik­kert at kom­me over vej­en til køb­mand og bus­stop. Læs mere her:   https://​oer​ting​po​sten​.dk/​f​o​r​v​a​l​t​n​i​n​g​e​n​ – ​a​n​b​e​f​a​l​e​r​ – ​a​t​ – ​u​d​v​a​l​g​e​t​ – ​n​i​k​k​e​r​ – ​j​a​ – ​t​i​l​ – ​f​o​d​g​a​e​n​g​e​r​o​v​e​r​g​a​n​g​ – ​p​a​a​ – horsensvej/

EFTERFORSKNING ER FÆRDIG

Poli­ti­et er fær­dig med at efter­for­ske sagen om ulov­lig fæld­ning af mere end 100 træ­er. Nu er det op til ankla­ge­myn­dig­he­den, hvad der vide­re skal ske. Det oply­ser TV2 Østjyl­land.
Det er åben­bart kun i kri­mi­nal­ro­ma­ner, ankla­ge­ren føl­ger poli­ti­et fra begyndelsen. 

TILLYKKE TIL HUNDSLUND

For tred­je år i træk løber Hund­slund med før­ste­præ­mi­en i Lokal­dy­sten. Anden præ­mi­en går til Rand­lev-Boul­­strup og tred­je­præ­mi­en til Sak­sild. Præ­mi­er­ne over­ræk­kes i Hund­slund Hal­len kl. 17 – med taler af udvalgsformænd.

Til­lyk­ke til de tre lokal­sam­fund. Også lidt ØV. For på trods af det fine frem­mø­de ved Hal­len 10. sep­tem­ber, end­te Ørting Fal­ling på sid­ste­plad­sen. Men i det mind­ste var det en sjov for­mid­dag. Børn, hunde og voks­ne i alle aldre hyg­ge­de sig.

Ny anløbs­bro på Alrø

Cykel­fær­gen mel­lem Alrø og Hjar­nø får en ny anløbs­bro næste år. Kom­mu­nal­po­li­ti­ker­ne har på det nye bud­get afsat 1,2 mil­li­o­ner kro­ner til pro­jek­tet på øens syd­spids.
Vin­te­r­ens storme øde­lag­de bro­en, og det før­te til for­sin­kel­ser. Fær­gen skul­le være begyndt at sej­le i påsken, men vi kom helt frem til 18. maj, før bro­en var repa­re­ret og sejlad­sen kun­ne begyn­de. Men den peri­o­de, hvor fær­gen sej­ler, er udvi­det i år. Frem til 30. sep­tem­ber sej­ler fær­gen hver dag – og fra 5. – 20. okto­ber sej­ler den wee­kend. Det bety­der, at hvis man har lyst, er der to wee­ken­der i sko­ler­nes efter­års­fe­rie, hvor man kan tage en tur til Hjar­nø. Bil­let­ter kan bestil­les her.

BYVANDRING

Engang kun­ne man i Ørting hand­le hos slag­ter, bager og fire køb­mænd, få repa­re­ret cyk­len, købe slik og også fin­de meter­va­rer til den nye kjo­le, der skul­le syes – måske til festen på hotel­let. Man­ge af dis­se små for­ret­nin­ger lå på Hor­sens­vej. De eksi­ste­rer ikke læn­ge­re, men huse­ne lig­ger der sta­dig.
29. sep­tem­ber kl. 13 – 15 har Kul­tur­Hub Odder arran­ge­ret en lands­byvan­dring, hvor Finn Ernst, der boe­de i Ørting som barn og ung, vil for­tæl­le om men­ne­sker og butik­ker. Turen begyn­der ved den gam­le sta­tion og slut­ter ved Min Køb­mand Ørting, hvor der er kaf­fe og kage. Det koster 20 kr. at del­ta­ge. Til­mel­ding her.

ENDELIG!

Efter måne­ders for­be­re­del­se og istand­s­æt­tel­se af butik­ken, er det nu gan­ske vist – Min Køb­mand Ørting åbner tors­dag den 5. sep­tem­ber kl. 10. Lige nu bli­ver de man­ge, der har teg­net sig for et øko­no­misk bidrag rin­get op: Det er tid til at beta­le. Bebo­er­ne har til sam­men bidra­get med mere end 600.000 kr.

NYT ASFALT  VEJ

Asfal­ten på vej­en mel­lem Ørting og Odder har læn­ge været nød­li­den­de. Mildt sagt. Men nu kom­mer hjæl­pen. Et nyt vil asfalts­lid­lag vil bli­ve lagt på, når det gam­le lag er fræ­set af.
Arbej­det begyn­der 19. juni. Det varer til og med 5. juli, hvis alt går efter planen. 

DET BLEV TIL 3.803 KM

Igen i år vandt Hund­slund lokal­dy­sten. På 2. plad­sen kom Sak­sild, som var med for før­ste gang i år. Gyl­ling snup­pe­de 3. plad­sen og Ørting-Fal­ling blev num­mer fire.

Alt i alt fik kon­kur­ren­cen bor­ge­re i de fire lands­by­er til at løbe, gå og cyk­le 3.803 km.

PROGRAMMER FOR DEN NYE SÆSON

Liter­vis af kaf­fe, kort­spil, bræt­spil, fored­rag, udflug­ter, fæl­les­spis­ning….
Dan­ske Seni­o­rers og Tors­dags­klub­bens pro­gram­mer for den kom­men­de sæson rum­mer gode ople­vel­ser for områ­dets “grå guld”.
Beg­ge pro­gram­mer er nu lagt ind under Lokal­råd og for­e­nin­ger. Som sæd­van­ligt fore­går det i Sog­ne­hu­set på Bils­bæ­kvej i Ørting.

THEJSEN FORLADER FONDEN ØRTING

Dit­te-Marie Thej­sen for­la­der job­bet som vice­for­stan­der på Fon­den Ørting for at bli­ve skole­le­der på Åsko­len, frisko­len i Hør­ning. Hun har arbej­det på opholds­ste­det i mere end 10 år.
Åsko­len har 150 ele­ver fra 0. – 7. klas­se, og en af Thej­sens opga­ver bli­ver at arbej­de med en over­byg­ning. Hun er uddan­net lærer fra Den Frie Lærer­højsko­le. Uddan­nel­sen er spe­ci­elt mål­ret­tet frisko­ler, efter­sko­ler og højskoler.

LOKALRÅD

Hvis du vil vide, hvad Lokal­rå­det for Ørting-Fal­ling arbej­der med for tiden, kan du ori­en­te­re dig i de møde­re­fe­ra­ter, der er lagt ind under ”Lokal­råd og for­e­nin­ger”.
Her fin­der du alle refe­ra­ter fra i år – og også fra de sid­ste par år. Nåe­de du ikke gene­ral­for­sam­lin­gen, kan du sam­me sted fin­de beret­ning, refe­rat og regnskab.

LUK IKKE DE TRÆNGENDE IND

Hvis det rin­ger på døren og frem­me­de beder om lov til at bru­ge dit toilet, skal du ikke luk­ke de træn­gen­de ind. For når de går igen, mang­ler du fle­re gen­stan­de. Den ene er en kvinde.

Det har ældre bebo­e­re i Gyl­ling ople­vet, da de var ven­li­ge mod de frem­me­de. Ven­lig­he­den blev ikke gen­gældt. Så glem med­men­ne­ske­lig­he­den – luk og lås døren. Ring til din nabo eller en anden, hvis de bli­ver uden for.

GENERALFORSAMLING

Alle over 16 år, som bor fat i Ørting-Fal­ling Sog­ne, er med­lem­mer af Lokal­rå­det. Også selv om de hver­ken har udfyldt en blan­ket eller betalt kon­tin­gent, som ellers er det almin­de­li­ge, når man bli­ver med­lem af en for­e­ning.  De kan møde op til gene­ral­for­sam­lin­gen og stem­me. Det­te års gene­ral­for­sam­ling fin­der sted d. 29. marts kl. 19 – 21.30 hos Dine­sen i Fal­ling. Lokal­rå­det har eksi­ste­ret siden okto­ber 2014 og skal være områ­dets kon­takt til kom­mu­nal­be­sty­rel­se og for­valt­ning.  Hvis du vil se, hvad rådet arbej­der med, så find alle møde­re­fe­ra­ter på Lokal­po­sten under Lokal­råd og foreninger.

Land­post­bud­det var dati­dens besøgsven

Engang kend­te man posten med navn. Unger­ne på gaden råb­te ”dav Post-Hans”, og på lan­det drak posten et utal af kop­per kaf­fe i de var­me køk­ke­ner og snak­ken gik, når folk skul­le beta­le reg­nin­ger. Posten kun­ne også lige kig­ge ind, hvis der var syg­dom, eller hvis gam­le men­ne­sker boe­de alene.

De dage er for længst for­bi, og Post­N­ord har nu beslut­tet, at fra års­skif­tet må andre tage sig af udde­lin­gen af bre­ve – hvis der alt­så er bre­ve at dele ud. Post­N­ord vil kun dele pak­ker ud – eller leve­re dem til det nær­me­ste opsam­lings­sted. Her i områ­det Gyl­ling-Brugs­en og Min Køb­mand i Ørting.

HAN LÅNTE EN HEST

I Ørting del­te Post Mad­sen bre­ve ud – og der var udde­ling to gan­ge om dagen. På Alrø kom Finn Fors­berg.  Høv­le­de sne­en ned, lån­te posten en hest i Ond­rup, så han kun­ne kom­me på det dag­li­ge besøg for at se, om Væl­ling-Katri­ne, Male­ren og Anna hav­de det godt. Han kun­ne også tage lidt mad med fra brugs­en til dem, hvis deres hyl­der var ved at være tomme.

Img 0810
Kat­hri­ne strik­ke­de sok­ker til posten – man­ge sokker

De to af de tre men­ne­sker, som posten red ned til, boe­de i Ond­rup Mose. Det var kunst­ma­le­ren Eigil Niel­sen, som hav­de et lil­le hus, han hav­de købt, da der hver­ken var vand eller strøm ind­lagt. Og Væl­ling-Katri­ne som boe­de i en for­fal­den ejen­dom, der var fyldt med bræn­de både ude og inde. Bræn­det hav­de hun hver dag sam­let i sko­ven, for­di hun fryg­te­de, at hun en dag ikke hav­de nok til at tæn­de op i kom­fu­ret. Væl­ling-Katri­ne viste posten tak­nem­me­lig­hed ved at strik­ke sok­ker til ham. Man­ge sok­ker. Anna boe­de på Dam­går­den, der hør­te under Åkær. De tre var ven­ner – og posten var deres fæl­les ven.

OGSÅSNESTORM

I byen kun­ne reg­nin­ger beta­les på post­hu­set. Men sådan et var der ikke på lan­det. Her opkræ­ve­de post­bud­det pen­ge­ne. Det kun­ne bli­ve til man­ge pen­ge at cyk­le rundt med, men også til man­ge kop­per kaf­fe og snak­ke. Og også nog­le ste­der – som hos Male­ren i mosen – en lil­le én. Posten kun­ne også ”for­tæl­le nyt” – stort og småt fra området.

Finn Fors­berg var post­bud i 25 år. I begyn­del­sen kun nog­le timer hver uge i Hou. Men sene­re gik han i både Ørting og Alrø på fuld tid.

Også i sne skul­le posten ud. Det var bare med at pum­pe cyk­len og få tasker­ne op – for­an på sty­ret og på baga­ge­bæ­re­ren og så håbe det bedste.

Img 1457
Posten skul­le ud – også når sne­en høv­le­de ned

PENGE POSTKASSEN

I Ørting Mose hed posten Arne. Hvis han skul­le tage et brev med for bebo­er­ne, lag­de de bare brev og pen­ge til fri­mær­ker på post­kas­sen. Så tog han det med tilbage.

Også han var inter­es­se­ret i bebo­er­ne. To fami­li­er var flyt­tet ind i et bofæl­les­skab, og når han kom, hen­te­de de på skift posten, så han måt­te have rede på, hvem der boe­de i hvil­ket hus.

Der var ingen post­kas­se i Mosen – men Arne var der. Det var ikke, som da vi i Løvb­jergs post­disk sag­de om bre­ve til USA – vi kan alt­så bare læg­ge dem i en almin­de­lig post­kas­se. Ja da, sag­de den ven­li­ge eks­pe­di­ent – og efter en pau­se: Hvis I da kan fin­de én.

SOFA KOM MED HJEM

Jens & sofa
Jens Graa­bæk på vej til arbej­de med Sofa i kurven

Et post­bud på Alrø blev en støt­te for Jens og Marie (læs om dem her). Da de var nødt til at flyt­te ind på Sko­v­bak­ke­hjem­met, for­di Mari­es sklero­se hav­de udvik­let sig til det vær­re, var det en sorg, at de skul­le væk fra det lil­le hus, der trods det fat­ti­ge ydre var deres stolt­hed. Og det var en sorg så stor, at de ikke kun­ne få grav­hund­en Sofa med. Men så tog posten affæ­re. Hun sam­le­de Sofa op og tog hund­en med hjem til Mal­ling, hvor den fik gode år. Om tra­di­tio­nen med at skæn­ke kir­se­bær­vin til hund­en i en under­kop ved jule­tid blev fort­sat, vides ikke. Men Jens og Marie blev let­tet for en stor sorg.

BRUG FOR FLERE BESØGSVENNER

I dag skri­ver kun få men­ne­sker bre­ve – en e‑mail er let­te­re og hur­ti­ge­re.  Reg­nin­ger bli­ver betalt på net­bank. Dag­lig­va­rer kan bestil­les onli­ne – og bli­ve leve­ret til døren. Der er ikke brug for de cyk­len­de post­bu­de. I hvert fald ikke til de funk­tio­ner. Men der er sta­dig brug for besøg og inter­es­se fra et andet men­ne­ske – spe­ci­elt hvis man bor ale­ne – som tager sig tid til en snak og en kop kaffe.

Røde Kors har besøgs­ven­ner, der har meldt sig til en gang om ugen at kom­me på besøg et par timer for at mod­vir­ke ensom­hed. Måske tager man sam­men ud og køber ind. Måske går man en tur eller del­ta­ger sam­men i en fri­tidsak­ti­vi­tet. Men snak­ken og kaf­fen er vig­tig, og det var, hvad dati­dens land­post­bu­de kun­ne give – og gav.

Der er brug for fle­re besøgs­ven­ner både i byen og på lan­det. Både unge og gam­le. Røde Kors i Odder fin­der du her

KALENDER

430055848 1155687762373833 7550536042272722195 n

PÅSKE-METAL

19. april byder Metal i For­sam­lings­hu­set igen på kon­cert. Læs mere om de invi­te­re­de bands, køb bil­let her

481507743 1196818072445835 1089746383348960287 n

FOLKEMORDETS OFRE MINDES

24. april er det 110 år siden det armen­ske fol­ked­rab tog sin begyn­del­se. Det min­des vi fra kl. 18.30 i Gyl­ling Kir­ke og bag­ef­ter ned­læg­ges kran­se og blom­ster ved min­de­ste­nen for Karen Jep­pe og ved den armen­ske korssten

GENERALFORSAMLING OG FOREDRAG

Kl. 19 den 28. april hol­der Lokal­hi­sto­risk Arkiv i Gyl­ling gene­ral­for­sam­ling, og invi­te­rer kl. 19.30 til fored­rag om god­set Gyl­ling­næs i 250 år.

MORGENSANG

Alle i Fjord­pa­sto­ra­tets sog­ne er 8. maj kl. 9.30 ind­budt til mor­gensang. Først i kir­ken – bag­ef­ter fæl­les mor­genkaf­fe i Sognehuset

SPISEVENNER

Fri­ka­del­ler med ovns­teg­te kar­to­f­ler og mas­ser af brun sovs ven­ter Spi­se­ven­ner, når de mødes 20. maj kl. 12 i Ørting Hal­lens Café.

ER DER KANDIS

450941178 937186861784134 4702820865617174702 n

Fæl­les­spis­ning, hal­bal og kon­cert med Kan­dis. Det er, hvad Ørting Hal­lens Ven­ner byder på, når 550 men­ne­sker luk­kes ind i Hal­len 24. maj kl. 18.30