Mange fandt i weekenden vej til Udstillingen “Naturfund“på Kunstværket i VitaPark i Odder, hvor Amstrup-kunstneren Annette Præstegaard udstiller malerier, der alle er inspireret af den sti og have, som fanger i det gamle fængsel skabte på den stejle skrænt på Jensnæs.
Udstillingen er er åben i endnu to weekender fra fredag til søndag. Alle tre
dage fra kl. 14 – 17. Så du kan stadig nå at se den – og også se de bronzefigurer og den keramik, som hun udstiller.
Annette Præstegaard udstiller sammen med Lene Vidding, som er fascineret af små naturmaterialer – tørrede plantedele, mos, insekter, æg og knogler. Fundene sætter hun sammen i nye små naturverdener, som hun bygger ind i glasmonstre.
Begge arbejder altså med, hvad de har fundet i naturen. Derfor kalder de også deres udstilling ”Naturfund”.
LUK IKKE DE TRÆNGENDE IND
Hvis det ringer på døren og fremmede beder om lov til at bruge dit toilet, skal du ikke lukke de trængende ind. For når de går igen, mangler du flere genstande. Den ene er en kvinde.
Det har ældre beboere i Gylling oplevet, da de var venlige mod de fremmede. Venligheden blev ikke gengældt. Så glem medmenneskeligheden – luk og lås døren. Ring til din nabo eller en anden, hvis de bliver uden for.