KORT NYT

PÅSKEUDSTILLING

Skærmbillede 2025 04 06 112647

Smyk­ker, små glas-for­års­blom­­ster, påske­kyl­lin­ger i alle for­å­rets far­ver. Det hele kan købes i Gal­le­ri­et på Den Gam­le Sta­tion i Ørting, når Dort­he Bent hol­der påskeud­stil­ling næste wee­kend mel­lem kl. 10 og kl. 16 både lør­dag og søn­dag. Også hen­des brugs­kunst som glas og fade i malet glas er til salg. Som altid invi­te­rer hun også en anden kunst­ner til at udstil­le. Den­ne gang er det Jet­te Mat­hi­slund, som kom­mer med male­ri­er og ler­skul­p­tu­rer. (læs mere her)

REFERATER

Referat 1

Refe­rat af Lokal­rå­dets gene­ral­for­sam­ling 20.03. er nu lagt ind under ”Lokal­råd og for­e­nin­ger”. Her fin­der du også refe­ra­ter af besty­rel­ses­mø­de­r­ne, hvis du som bebo­er i Ørting, Fal­ling, Ålstrup eller Amstrup skul­le få lyst til at føl­ge med i rådets arbej­de.  
 

TORONTOLYS HORSENSVEJ

Skærmbillede 2024 12 11 140018

Udval­get for kli­ma og plan har nik­ket ja til, at der skal laves en fod­gæn­ger­over­gang med tor­on­to­lys på Hor­sens­vej, så det bli­ver mere sik­kert at kom­me over vej­en til køb­mand og bus­stop. Læs mere her:   https://​oer​ting​po​sten​.dk/​f​o​r​v​a​l​t​n​i​n​g​e​n​ – ​a​n​b​e​f​a​l​e​r​ – ​a​t​ – ​u​d​v​a​l​g​e​t​ – ​n​i​k​k​e​r​ – ​j​a​ – ​t​i​l​ – ​f​o​d​g​a​e​n​g​e​r​o​v​e​r​g​a​n​g​ – ​p​a​a​ – horsensvej/

EFTERFORSKNING ER FÆRDIG

Poli­ti­et er fær­dig med at efter­for­ske sagen om ulov­lig fæld­ning af mere end 100 træ­er. Nu er det op til ankla­ge­myn­dig­he­den, hvad der vide­re skal ske. Det oply­ser TV2 Østjyl­land.
Det er åben­bart kun i kri­mi­nal­ro­ma­ner, ankla­ge­ren føl­ger poli­ti­et fra begyndelsen. 

TILLYKKE TIL HUNDSLUND

For tred­je år i træk løber Hund­slund med før­ste­præ­mi­en i Lokal­dy­sten. Anden præ­mi­en går til Rand­lev-Boul­­strup og tred­je­præ­mi­en til Sak­sild. Præ­mi­er­ne over­ræk­kes i Hund­slund Hal­len kl. 17 – med taler af udvalgsformænd.

Til­lyk­ke til de tre lokal­sam­fund. Også lidt ØV. For på trods af det fine frem­mø­de ved Hal­len 10. sep­tem­ber, end­te Ørting Fal­ling på sid­ste­plad­sen. Men i det mind­ste var det en sjov for­mid­dag. Børn, hunde og voks­ne i alle aldre hyg­ge­de sig.

Ny anløbs­bro på Alrø

Cykel­fær­gen mel­lem Alrø og Hjar­nø får en ny anløbs­bro næste år. Kom­mu­nal­po­li­ti­ker­ne har på det nye bud­get afsat 1,2 mil­li­o­ner kro­ner til pro­jek­tet på øens syd­spids.
Vin­te­r­ens storme øde­lag­de bro­en, og det før­te til for­sin­kel­ser. Fær­gen skul­le være begyndt at sej­le i påsken, men vi kom helt frem til 18. maj, før bro­en var repa­re­ret og sejlad­sen kun­ne begyn­de. Men den peri­o­de, hvor fær­gen sej­ler, er udvi­det i år. Frem til 30. sep­tem­ber sej­ler fær­gen hver dag – og fra 5. – 20. okto­ber sej­ler den wee­kend. Det bety­der, at hvis man har lyst, er der to wee­ken­der i sko­ler­nes efter­års­fe­rie, hvor man kan tage en tur til Hjar­nø. Bil­let­ter kan bestil­les her.

BYVANDRING

Engang kun­ne man i Ørting hand­le hos slag­ter, bager og fire køb­mænd, få repa­re­ret cyk­len, købe slik og også fin­de meter­va­rer til den nye kjo­le, der skul­le syes – måske til festen på hotel­let. Man­ge af dis­se små for­ret­nin­ger lå på Hor­sens­vej. De eksi­ste­rer ikke læn­ge­re, men huse­ne lig­ger der sta­dig.
29. sep­tem­ber kl. 13 – 15 har Kul­tur­Hub Odder arran­ge­ret en lands­byvan­dring, hvor Finn Ernst, der boe­de i Ørting som barn og ung, vil for­tæl­le om men­ne­sker og butik­ker. Turen begyn­der ved den gam­le sta­tion og slut­ter ved Min Køb­mand Ørting, hvor der er kaf­fe og kage. Det koster 20 kr. at del­ta­ge. Til­mel­ding her.

ENDELIG!

Efter måne­ders for­be­re­del­se og istand­s­æt­tel­se af butik­ken, er det nu gan­ske vist – Min Køb­mand Ørting åbner tors­dag den 5. sep­tem­ber kl. 10. Lige nu bli­ver de man­ge, der har teg­net sig for et øko­no­misk bidrag rin­get op: Det er tid til at beta­le. Bebo­er­ne har til sam­men bidra­get med mere end 600.000 kr.

NYT ASFALT  VEJ

Asfal­ten på vej­en mel­lem Ørting og Odder har læn­ge været nød­li­den­de. Mildt sagt. Men nu kom­mer hjæl­pen. Et nyt vil asfalts­lid­lag vil bli­ve lagt på, når det gam­le lag er fræ­set af.
Arbej­det begyn­der 19. juni. Det varer til og med 5. juli, hvis alt går efter planen. 

DET BLEV TIL 3.803 KM

Igen i år vandt Hund­slund lokal­dy­sten. På 2. plad­sen kom Sak­sild, som var med for før­ste gang i år. Gyl­ling snup­pe­de 3. plad­sen og Ørting-Fal­ling blev num­mer fire.

Alt i alt fik kon­kur­ren­cen bor­ge­re i de fire lands­by­er til at løbe, gå og cyk­le 3.803 km.

PROGRAMMER FOR DEN NYE SÆSON

Liter­vis af kaf­fe, kort­spil, bræt­spil, fored­rag, udflug­ter, fæl­les­spis­ning….
Dan­ske Seni­o­rers og Tors­dags­klub­bens pro­gram­mer for den kom­men­de sæson rum­mer gode ople­vel­ser for områ­dets “grå guld”.
Beg­ge pro­gram­mer er nu lagt ind under Lokal­råd og for­e­nin­ger. Som sæd­van­ligt fore­går det i Sog­ne­hu­set på Bils­bæ­kvej i Ørting.

THEJSEN FORLADER FONDEN ØRTING

Dit­te-Marie Thej­sen for­la­der job­bet som vice­for­stan­der på Fon­den Ørting for at bli­ve skole­le­der på Åsko­len, frisko­len i Hør­ning. Hun har arbej­det på opholds­ste­det i mere end 10 år.
Åsko­len har 150 ele­ver fra 0. – 7. klas­se, og en af Thej­sens opga­ver bli­ver at arbej­de med en over­byg­ning. Hun er uddan­net lærer fra Den Frie Lærer­højsko­le. Uddan­nel­sen er spe­ci­elt mål­ret­tet frisko­ler, efter­sko­ler og højskoler.

LOKALRÅD

Hvis du vil vide, hvad Lokal­rå­det for Ørting-Fal­ling arbej­der med for tiden, kan du ori­en­te­re dig i de møde­re­fe­ra­ter, der er lagt ind under ”Lokal­råd og for­e­nin­ger”.
Her fin­der du alle refe­ra­ter fra i år – og også fra de sid­ste par år. Nåe­de du ikke gene­ral­for­sam­lin­gen, kan du sam­me sted fin­de beret­ning, refe­rat og regnskab.

LUK IKKE DE TRÆNGENDE IND

Hvis det rin­ger på døren og frem­me­de beder om lov til at bru­ge dit toilet, skal du ikke luk­ke de træn­gen­de ind. For når de går igen, mang­ler du fle­re gen­stan­de. Den ene er en kvinde.

Det har ældre bebo­e­re i Gyl­ling ople­vet, da de var ven­li­ge mod de frem­me­de. Ven­lig­he­den blev ikke gen­gældt. Så glem med­men­ne­ske­lig­he­den – luk og lås døren. Ring til din nabo eller en anden, hvis de bli­ver uden for.

GENERALFORSAMLING

Alle over 16 år, som bor fat i Ørting-Fal­ling Sog­ne, er med­lem­mer af Lokal­rå­det. Også selv om de hver­ken har udfyldt en blan­ket eller betalt kon­tin­gent, som ellers er det almin­de­li­ge, når man bli­ver med­lem af en for­e­ning.  De kan møde op til gene­ral­for­sam­lin­gen og stem­me. Det­te års gene­ral­for­sam­ling fin­der sted d. 29. marts kl. 19 – 21.30 hos Dine­sen i Fal­ling. Lokal­rå­det har eksi­ste­ret siden okto­ber 2014 og skal være områ­dets kon­takt til kom­mu­nal­be­sty­rel­se og for­valt­ning.  Hvis du vil se, hvad rådet arbej­der med, så find alle møde­re­fe­ra­ter på Lokal­po­sten under Lokal­råd og foreninger.

Ras­mus fra Fal­ling fik medal­jer og Ridderkors

Den anden dag i janu­ar 1877 pak­ke­de en far og hans 15 åri­ge søn ryg­sæk­ken hjem­me i Fal­ling, og sam­men begynd­te de den den­gang lan­ge rej­se mod København.
Tøm­rer Niels Ander­sen fulg­te med en vis bekym­ring søn­nen Ras­mus Mor­ten til hoved­sta­den, hvor han skul­le lære noget – og ind på kun­sta­ka­de­mi­et. For Niels Ander­sen men­te, at de ansig­ter dren­gen som tids­for­driv skar i træ, da han efter kon­fir­ma­tio­nen pas­se­de bedste­fa­de­rens køer, kun­ne føre til meget mere, hvis han fik lært hånd­vær­ket. Og det fik han ret i.

Ras­mus Mor­ten Ander­sen da han var i 30´erne

Ras­mus skab­te vær­ker, der står over hele lan­det. Han fik Eck­ers­berg Medalj­en, som ”til­de­les kunst­ne­re som har ydet en ind­sats af høj kunst­ne­risk kva­li­tet” og han blev også i 1917 udnævnt til rid­der af Dan­ne­brog. Og for­di han fik Rid­der­kor­set, skul­le han afle­ve­re en lev­neds­be­skri­vel­se. Sådan har det været siden 1874, og de er alle opbe­va­ret hos Ordens­ka­pit­let i Det Gule Palæ. Der­for har vi ni hånd­skrev­ne sider om hans liv, som Ras­mus Mor­ten Ander­sen selv har skre­vet.

STILLE OG RETTÆNKENDEFAR
Tøm­re­ren Niels Ander­sen blev født i Ørting i 1833. Han blev gift med Johan­ne Mor­ten­sen fra Fal­ling, som iføl­ge lev­neds­be­skri­vel­sen var en ”liv­lig og bega­vet kvin­de”. Mens Niels var ”stil­le og ret­tæn­ken­de”. De to boe­de i Ørting nog­le år, og så flyt­te­de de til Fal­ling. De fik seks børn – men kun Ras­mus og en søster leve­de. Ras­mus blev født 25. sep­tem­ber 1861.
I 1874 da Ras­mus var 12 år gam­mel, døde hans mor. Og han skri­ver: ”så min fader og jeg leve­de et år ale­ne sam­men, så vi kom i nær­me­re for­stå­el­se end fader og søn i almindelighed”.

MERE END TIDSFORDRIV BLANDT KØERNE
Da Ras­mus var kon­fir­me­ret gik han ud af sko­len, og begynd­te at pas­se bedste­fa­de­rens køer. Tiden uden for i mar­ken brug­te han til at snit­te figu­rer i træ. Spe­ci­elt prø­ve­de han at kopi­e­re ”Fre­de­rik d. VII, som jeg hav­de set en buste af på et monu­ment i Odder”. (Den står sta­dig for­an det gam­le ting­hus og poli­ti­sta­tion i Odder med ind­skrif­ten ”Fol­kets kær­lig­hed – min styrke”).
Hans far kun­ne se, der var mere i søn­nens små arbej­der end bare en drengs tids­for­driv. Han skul­le gå den kunst­ne­ri­ske vej.

ARBEJDEDE FRA TIDLIG MORGEN TIL SENT
Ras­mus skri­ver i lev­neds­be­skri­vel­sen: ”Min far var så omsorgs­fuld for mig, at han rej­ste med mig til Køben­havn 02. janu­ar 1877 for at jeg skul­le lære noget og gå på Kun­sta­ka­de­mi­et, og det var med bekym­ring, han efter­lod mig i den sto­re by”.
Den 15-åri­ge dreng skul­le lære at teg­ne og male som for­be­re­del­se til at søge ind på Kun­sta­ka­de­mi­et. To kunst­ma­le­re stod for det, og lige efter han var fyldt 16 år, blev Ras­mus optaget.

Ras­mus M.Andeersen har udskå­ret præ­di­ke­sto­len i Gyl­ling Kirke

Nu kom en peri­o­de, hvor han arbej­de­de hårdt.
For sam­ti­dig kom han i lære som både bil­ledskæ­rer og bil­led­hug­ger. Hver dag arbej­de­de han på værk­ste­det otte timer i træk. ”Der­ved ind­vandt jeg så meget tid, at jeg kun­ne arbej­de hos bil­led­hug­ger Wilh. Bis­sen om efter­mid­da­gen, hvor jeg begynd­te som elev i sep­tem­ber 1877. Om vin­te­r­en gik jeg på Aka­de­mi­et om afte­nen, så jeg måt­te arbej­de fra tid­lig mor­gen til sent aften”, skri­ver han.

UDLÆRT HOS BISSEN

Wil­helm Bis­sen var ikke hr. hvem-som-helst. Ryt­ter­sta­tu­en af Fre­de­rik d. VII på Chri­sti­ans­borg Slots­plads og Stor­kespring­van­det er blot to af hans man­ge vær­ker. Hos ham blev lands­by­dren­gen Ras­mus udlært som bil­led­hug­ger – og bag­ef­ter fort­sat­te han med at arbej­de for Bis­sen. Han arbej­de­de også som billedskærer.
Efter at Ras­mus blev fær­dig på Aka­de­mi­et, aftjen­te han vær­neplig­ten som sol­dat på Kastel­let, og så kun­ne han tage til Tys­kland på et legat. Sene­re fik han fle­re lega­ter, og tog til Ita­li­en og Frank­rig, hvor han til­brag­te vin­te­r­en 1889 – 1890. På det tids­punkt var han ble­vet gift og han og Karen Sofie hav­de fået det før­ste barn. I alt fik de fire børn – tre piger og en dreng.

3000 DANSK-SINDEDE MØDTE OP

Ras­mus Ander­sens buste af Hans A. Krüger

I 1882 udstil­le­de den da 22-åri­ge Ras­mus for før­ste gang en sta­tue på Char­lot­ten­borg ”som gav stø­det til, at jeg fik mit før­ste offent­li­ge arbej­de opstil­let i fri luft”, skri­ver han. Det var en buste af søn­derjy­den Hans A. Krü­ger – en dansk går­de­jer og poli­ti­ker, som fast­holdt det dan­ske, da Søn­derjyl­land hør­te til Tys­kland. På sok­len står: ”Hans Andrea­sen Krü­ger, 1816 – 1881 søn­derjy­der­nes tals­mand for sand­hed og ret” – og ”vi ere dan­ske, vi vil­le ved­bli­ve at være dan­ske, og vi vil behand­les efter fol­ke­ret­tens forskrifter”. 
Da busten blev afslø­ret i 1884 i Ribe, hvor den sta­dig står, blev der sat sær­tog ind og 3000 dansk­sin­de­de mød­te op.

H.C.ANDERSEN OG DALGAS
Ras­mus fik også opga­ven med at lave en stor sta­tue af H.C.Andersen til ver­dens­ud­stil­lin­gen i Chi­ca­go i 1893.
I lev­neds­be­skri­vel­sen oprem­ser Ras­mus M. Ander­sen alle de sta­tu­er, buster og min­de­tav­ler han har lavet, og som står over hele lan­det. Listen fyl­der en hel side. I Århus står sta­tu­en af Enri­co Dal­gas – Hede­sel­ska­bets stif­ter som sag­de ”Hvad udad tabes skal indad vin­des”, da Dan­mark måt­te afgi­ve hele Søn­derjyl­land i 1864. Den sta­tue ind­brag­te Ras­mus Eck­ers­berg Medalj­en, som ”til­de­les kunst­ne­re som har ydet en ind­sats af høj kunst­ne­risk kvalitet”.

Kristus figu­ren i Fal­ling Kirke

Han hug­ge­de også fle­re af de sta­tu­er, der står på Thorvaldsen´s Muse­um. Thor­vald­sen lave­de en gips­mo­del, og Ras­mus Ander­sen hug­ge­de statuen.
Han hav­de job som kon­ser­va­tor på Muse­et fra 1893 og til han døde i 1930.

KIERLIGHED ER LIVETS FYLDE

Men også her i områ­det kan vi se Ras­mus M. Ander­sen’s vær­ker. Han har bl.a. skå­ret præ­di­ke­sto­len i Gyl­ling Kir­ke, og han har lavet Kristus­fi­gu­ren i Fal­ling Kir­ke, som tyde­ligt er inspi­re­ret af Thor­vald­sen’s arbejder.
Og på Fal­ling kir­ke­gård står den grav­sten, han sat­te for fade­ren, Niels Ander­sen. Den viser med al tyde­lig­hed, hvad han skrev i lev­neds­be­skri­vel­sen: vi kom i nær­me­re for­stå­el­se end fader og søn i almin­de­lig­hed.
”Kier­lig­hed er livets fyl­de” skrev han på ste­nen sat for den far, der så hvad søn­nens snit­te­ri­er kun­ne føre til – og som trods stor bekym­ring fulg­te en dreng til Køben­havn, for at han kun­ne gå den kunst­ne­ri­ske vej.

Ras­mus Mor­ten Ander­sen er ikke selv begra­vet på Fal­ling Kir­ke­gård men på Sol­b­jerg Park­kir­ke­gård på Frederiksberg.

 

 

KALENDER

430055848 1155687762373833 7550536042272722195 n

GENERALFORSAMLING OG FOREDRAG

Kl. 19 den 28. april hol­der Lokal­hi­sto­risk Arkiv i Gyl­ling gene­ral­for­sam­ling, og invi­te­rer kl. 19.30 til fored­rag om god­set Gyl­ling­næs i 250 år.

MAJ-MARKEDBRUGSEN

03. maj Fra kl. 09 – kl. 14 hol­der Gyl­ling-Brugs­en Maj-mar­ked med blom­s­ter­mar­ked, skat­tej­agt for børn, baga­ge­rums-salg, kage­kon­kur­ren­ce, mini­golf-tur­ne­ring og salg af grill-pøl­ser og drik­ke­va­rer. Vil du have en plads til baga­ge­rums-salg og vil du være med i kage­kon­kur­ren­cen, skal du mel­de dig til ved kas­sen sene­st 02. maj.

MORGENSANG

Alle i Fjord­pa­sto­ra­tets sog­ne er 8. maj kl. 9.30 ind­budt til mor­gensang. Først i kir­ken – bag­ef­ter fæl­les mor­genkaf­fe i Sognehuset

SPISEVENNER

Fri­ka­del­ler med ovns­teg­te kar­to­f­ler og mas­ser af brun sovs ven­ter Spi­se­ven­ner, når de mødes 20. maj kl. 12 i Ørting Hal­lens Café.

ER DER KANDIS

450941178 937186861784134 4702820865617174702 n

Fæl­les­spis­ning, hal­bal og kon­cert med Kan­dis. Det er, hvad Ørting Hal­lens Ven­ner byder på, når 550 men­ne­sker luk­kes ind i Hal­len 24. maj kl. 18.30