Tvangsauktionen over Margrethelyst Friskole, der skulle have fundet sted i dag, blev aflyst. For skolen er solgt til Fonden Ørting, som allerede har skole og bosted for unge autister i de bygninger på Bilsbækvej, som engang rummede plejehjemmet.
Skolen skal bruges til undervisning, beskæftigelse og fritidstilbud til de unge, oplyser forstander Jørn Bisgaard. “Vi mangler plads, hvor vi er nu”, siger han. Men der vil gå godt et halvt år, før bygningerne er klar til at rumme de nye aktiviteter.
Jørn Bisgaard oplyser, at Fonden Ørting har betalt 2 mio kr for skolen – plus har overtaget konkursboets gæld. Ifølge salgsopstillingen til brug for den tvangsauktion, der altså skulle have fundet sted i dag, drejer det sig om 257.446 kr.
Du kan læse om Fonden Ørting her
Læs Lokalpostens artikel om de unge autister her
DU KAN NÅ DET ENDNU
Frem til 20. august kan du sætte din underskrift på kravet om at bevare Gylling Skole. Det kan ske med en kuglepen i Gylling Brugsen og hos Min Købmand i Ørting. Men det kan også gøres elektronisk. Gå ind her. 13. august kl 19 havde 508 personer brugt dén metode til at give deres mening til kende. Alle underskrifter – de elektroniske og listerne fra de to dagligvarer forretninger – vil blive overrakt til kommunalpolitikerne. 25. august kl. 19 – 21 har kommunen inviteret til et borgermøde om budgettet. Det finder sted på Park Hotel i Odder. Her kan du også komme med din mening. Læs om forvaltningens forslag om besparelserne ved at lukke skolen her







